Advertisement
HABERLER ABONE OL

Fed Başkanı Jerome Powell'ın Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'nde yapacağı sunumun metni yayımlandı.

Powell enflasyonu yüzde 2'lik hedefe çekmek için uzun bir yol katetmeleri gerektiğini belirterek yıl sonunda bir miktar daha yüksek faiz beklentisini yineledi.

Powell "Meslektaşlarım ve ben yüksek enflasyonun neden olduğu zorlukların farkındayız ve yüzde 2'lik hedefe dönme planına sadığız. Enflasyon geçen yılın ortalarından bu yana biraz ılımlılaştı ancak enflasyonist baskılar hala yüksek. FOMC'nin neredeyse tüm katılımcıları faizlerin yıl sonuna kadar biraz daha artırılmasının uygun olacağını düşünüyor.

Kararlarımızı verilere bakarak ve bu verilerin ekonomik aktiviteye etkilerini değerlendirerek toplantı bazında alacağız." değerlendirmesini yaptı.

FOMC 15 ay seri faiz artırımından sonra geçen haftaki toplantıda artışlara ara vermiş ve politika faizini yüzde 5-5,25 aralığında tutmuştu. Fed yetkililerinin medyan tahmini faizin yıl sonunda yüzde 5,6'ya ulaşması yönünde. Bu da 2 kez 25'er baz puanlık artış olacağı anlamına geliyor.

Powell işgücü piyasasının çok sıkı olduğunu ve işgücü piyasasında arz ve talebin daha iyi bir dengeye geldiğini ifade etti.

Ekonominin hanehalkı ve işletmelere yönelik kredi koşullarındaki sıkılaşma gibi olumsuz etkilerle karşı karşıya olduğunu belirten Powell "Bu durum, ekonomik aktivite, istihdam ve enflasyon üzerinde de baskıya neden olabilir. Bu etkilerin ne kadar süreceği ise belirsiz" şeklinde konuştu.