Advertisement

Rusya Başkanı Vladimir Putin, daha önce eşi görülmemiş protestolara yapılan sert polis müdahaleyi takiben, Belarus lideri Alexander Lukashenko’nun yardım istemesiyle, ülkeye potansiyel destek sağlamayı teklif etti.

Kremlin, liderler arasında gerçekleşen ikinci telefon görüşmesi sonrası, Pazar günü yaptığı açıklamada, başkanlık seçimlerinden sonra ortaya çıkan “problemlerin çözümü” için Rusya’nın yardım sağlamaya hazır olduğunu ve bu yardımın, ihtiyaç duyulması halinde, iki ülke arasındaki "güvenlik işbirliği" dahilinde olabileceğini belirtti.

Yüzbinlerce protestocu Belarus’un başkenti Minsk’te toplandı ve Pazar günü şehirde yürüyüş düzenleyerek Lukashenko’nun istifasını ve muhalefet liderlerinden Viktor Babariko ile beraber tutuklananların salınmasını talep ettiler.

Güvenlik güçleri, Cuma gününden başlayarak protestoların büyümesi ve resmi makamların gözaltına alınanları salıvermesi sonrasında büyük oranda olaylarda yer almadı. Pazartesi günüyse ulusal çapta bir grevin başlaması bekleniyor.