Advertisement
HABERLER ABONE OL

HANDE BERKTAN

Pil geri dönüşüm endüstrisi, otomobil ve aynı zamanda pil üreticilerinin, pil malzemesi tedariğini kontrol altına alma ve Çin’e bağlılığı azaltmak amacıyla, ABD’de gelişen bir sektör oldu. ABD'de ve Avrupa’da, lityum, nikel, kobalt, manganez gibi geri dönüştürülmüş ve kritik pil malzemelerine yönelik teşvikler artıyor.

Redwood Materials ile Ultium Cells işbirliğine gitti

Tesla'nın eski kurucu ortağı JB Straubel tarafından kurulan pil geri dönüşüm girişimi Redwood Materials, General Motors'un elektrikli araçlarında kullanılan pillerin üretim hurdalarını geri dönüştürecek. Şirket, GM ve LG Energy Solution arasındaki ortak pil üretim girişimi olan Ultium Cells ile işbirliği yaptı.

Redwood Materials, tesis yatırımı için 2 milyar dolar kredi almıştı

Başkan Joe Biden'ın Ağustos 2022'de imzaladığı yasayla, pil üretimi ve kritik madenleri işleme için vergi kredisi sağlanabiliyor. Redwood, Nevada'daki pil geri dönüşüm tesis yatırımı için Enerji Bakanlığı’ndan 2 milyar dolar kredi almıştı. Böylelikle şirket, Biden’ın imzaladığı bu yasa tasarısından doğrudan yararlandı. ABD Enerji Bakanlığı, Ultium Cells'e de ABD'deki hücre üretim tesislerini geliştirmesi için 2,5 milyar dolarlık bir kredi verdi.

Aynı zamanda Toyota ve Panasonic (Tesla için pil üreten) ile de anlaşmaları olan Redwood, elektrikli araç pillerinin geri dönüşümünde bugün bilinen bir marka haline geldi. Redwood Materials Sözcüsü ortalama bir pil fabrikasının yüzde 5 ila yüzde 10 oranında hurda ürettiğini söyledi; bu da Redwood'un yılda yaklaşık 10.000 ton malzemeyi yönettiği anlamına geliyor.