Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Renault CEO’su Luca de Meo, şirketin yeni elektrikli araç bölümünün önümüzdeki yılın ilk yarısında halka arz fiyatının 10 milyar euroya kadar çıkabileceğini ve yakın zamanda halka arz edilen elektrikli araç start-up'larına gerçekçi olmayan değerlemeler yapıldığını söyledi.

Luca de Meo ayrıca, ana akım otomobil üreticilerinin ABD'li yatırımcıların zarar eden elektrikli araç start-up'larına sunduğu gülünç değerlemelerle rekabet etmekte zorlanması nedeniyle Avrupa'nın otomobil endüstrisinin bölgedeki aşırı ihtiyatlı yatırımcılar tarafından geri tutulduğu konusunda da uyardı.

Fransız otomobil üreticisi, elektrikli araç ve yazılım kolunu Ampere adında ayrı bir birim olarak geliştiriyor ve 2024'ün ilk yarısında Avrupa'da halka arz gerçekleştirmeyi planlıyor.

Her ne kadar Renault, birim için fiyatlandırma hedeflerini teyit etmemiş olsa da, Münih otomobil fuarında Financial Times'a konuşan de Meo, şirket halka arz olduğunda "8- 9-10 milyar euro" değerinde olabileceğini söyledi.

Bazı analistler şirkete 5 milyar dolar değer biçiyor

Volvo ve Çinli Geely'nin kısmen sahip olduğu elektrikli araç markası Polestar'ın değeri geçen yıl halka arz olduğunda 21 milyar dolardı. Vietnam'ın VinFast'ı ise bu yılın başında 23 milyar dolar değerle halka arz oldu. Bazı analistler Ampere işine yalnızca 5 milyar Euro değer biçerken, diğerleri elektrikli araç şirketinin tamamen ayrı bir iş olarak yürütmenin gerekliliğini sorguluyor.

De Meo halka arz süreciyle ilgili, "Eğer Avrupalı ​​yatırımcılar Avrupa'nın geleceğini önemsiyorsa, her şeye soru işaretleri koymak yerine buna para yatırsalar iyi olur. Avrupalı ​​yatırımcıların ne yaptığını bilmiyorum ama eğer Avrupa'yı korumak istiyorlarsa bunun gibi projeleri desteklemeliler; burada Avrupalı bir şirketin, bize meydan okuyan Çinli ve Amerikalılara karşı kanıtlanmış, bütünsel bir yanıt verme cesareti var” ifadelerini kullandı.

Polestar ve VinFast'ın halka arzları, özel amaçlı satın alma şirketleriyle birleşmeleri (SPAC) içeriyordu ve bu da şirketlerin hisselerini geleneksel halka arzlara kıyasla çok daha az incelemeyle halka arz etmelerine olanak tanıyordu.

Nasdaq'da işlem gören Polestar'ın piyasa değeri 7 milyar doların biraz altına düşerken, yine Nasdaq'ta halka arz olan VinFast, geçen ayki halka arzından hemen sonra 190 milyar dolara kadar yükselmesi sonrası yaklaşık 68 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

"VinFast'ın BMW'den değerli olabileceğini düşünüyor musunuz?"

"Avrupalı ​​şirketlerin değerlemesine bakın” diyen De Meo SPAC yoluyla gerçekleşen bu halka arzların gerçek fiyatlamaları yansıtmadığına dikkat çekti ve BMW'nin 62 milyar euroluk piyasa değerine değinerek şu soruyu sordu: "VinFast'ın BMW'den daha değerli olabileceğini düşünüyor musunuz? Ciddi olalım" dedi.

Ampere girişimi, 2020’de CEO görevini üstlenen de Meo’nun, Çin’deki Geely ve Suudi Arabistan’da Aramco ile ortaklık yaparak motor iş kolunu ayrı bir birim haline getirmeyi de içeren radikal revizyonun bir parçası olarak öne çıkıyor.

De Meo, elektrikli araç yapmanın geleneksel araçlara kıyasla "farklı bir spor" olması nedeniyle birimleri ayırmanın hayati önem taşıdığını söyledi.