Advertisement
TÜRKİYE MAKRO VERİLERİ ABONE OL

Resmi rezerv varlıkları, bir önceki aya göre yüzde 0,4 azalarak 95,3 milyar dolara geriledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Şubat ayı uluslararası rezervler ve Döviz likiditesi gelişmelerine ilişkin istatistikleri yayımladı.

Buna göre resmi rezervlerde Şubat'ta gerileme izlenirken alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 2,1 artışla 53 milyar dolar, altın cinsinden rezerv varlıkları ise yüzde 3,4 azalarak 40,7 milyar dolar oldu.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları bir önceki aya göre yüzde 8,3 artarak 30,6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu tutarın yaklaşık 25,1 milyar doları anapara, 5,5 milyar ABD doları faizden oluştu.

Ayrıca, Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri 58 milyar dolar olurken, söz konusu tutarın 21,7 milyar doları bir ay vadeli.

Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden oluştu. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 2,1 artarak 49,4 milyar dolar olarak gerçekleşti.