Advertisement
ENERJİ ABONE OL

Suudi Arabistan'ın, OPEC + koalisyonunun arz kısıntılarına ek olarak, gönüllü ekstra petrol üretim kısıntısının, planlandığı üzere bu ayın sonunda durdurulacak. Ham petrol fiyatları bu haberin ardından düştü.

Bu karar, Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Selman'ın güçlü talebin açık bir göstergesi olarak tanımladığı, Krallık'ın resmi petrol satış fiyatlarında gerçekleştirdiği büyük çaplı artışın ardından geldi.

Haziran ayındaki ilave üretim kısıntısı, ülkenin İran Körfezi'ndeki en yakın müttefiklerinin de katkısıyla günlük yaklaşık 1.2 milyon varil düzeyinde. Bu miktarla birlikte, kartel'in koronavirüsün etkilerini dengelemek için piyasadan çektiği miktar günlük 11 milyon varil civarına çıkıyor.

Prens Abdulaziz, Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında, "Gönüllü kısıntılar amacına ulaştı ve bunları sonlandırıyoruz," dedi.

Uluslararası gösterge Brent petrol, erken saatlerdeki kazançlarını geri verdi ve Londra saati ile 12:34'te yüzde 0.4 aşağıda varil başına 42.15 dolar seviyelerinde seyrediyordu.

Suudi Arabistan ve Rusya, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve ortaklarına, haftasonu rekor büyüklükteki üretim kısıntılarının bir ay daha uzatılması kararında öncülük etti. Grup şimdi, daha önce planlanan günlük 7.7 milyon varillik kısıntı yerine 9.6 milyon varil daha az üretim gerçekleştirecek.