Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD hisseleri tüm zamanların zirvesine yakın bir seviyede bulunuyor fakat geçen hafta dikkate değer bir kırılma yaşandı. S&P 500 Endeksi geçen haftayı yüzde 0,1 düşüşle kapatarak Ağustos ayından sonraki en uzun süren haftalık yükseliş rallisini durdurmuş oldu.

Microsoft, Alphabet, Apple, Amazon ve Facebook bu hafta çeyreklik bilançolarını açıklamaya hazırlanırken, hisseleri yukarı taşıyacak bir dizi faktör bulunuyor ama analistler yine de dikkatli olmak gerektiğini söylüyor.

Leuthold Group Baş Yatırım Stratejisti Jim Paulsen, “S&P 500’de bu yıl yüzde 10-15 civarında bir düzeltme bekliyorum. Ne zaman olacağını bilmiyorum fakat 2021’in geri kalanındaki yüksek seviyelerden birinde yaşanabilir” dedi.

S&P 500 endeksi Mart sonundan bu yana kaydettiği yükselişle birlikte, teknik göstergelere göre aşırı alım bölgesine çıkmıştı. 14 günlük görece güç endeksi göstergesine göre, geçen haftalarda aşırı alım bölgesine geçen S&P500 şu an sınırda bulunuyor. Stokastik göstergeye göreyse S&P 500 Mart ayından bu yana aşırı alım bölgesinde.