Advertisement

Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper Bloomberg HT’deki Finans Merkezi programına konuk oldu.

Alper salgına rağmen 2020’de iyi bir performans sergilediklerini belirtti. Borçluluk ve nakit tarafında olumlu gelişmeler olduğunu kaydeden Alper şunları kaydetti:

”Banka dışı gelirlerimizi yüzde 17 artırarak 104 milyar TL’lik ciroya ulaştık. Faaliyet kârımız yüzde 22 arttı. Bundan daha önemlisi zorlu bir dönemde borçluluğumuzun ciddi şekilde iyileşmesi oldu”

Enerji yatırımlarını büyüteceğiz”

Alper enerji alanında sürdürülebilir enerji üretimi payını yüzde 45’ten 50‘nin üzerine çıkararak yatırımlarını büyüteceklerini kaydetti. Alper “Sanayi işkolumuzda yurt dışı yayılımımızı artıracağız.Sigortada pazar payımızı artıracağız, bizim için en önemli nokta ise dijital işlerdeki büyümemizi ivmelendirmek.” diye konuştu.

Alper sanayide Döviz girişini artırmayı hedeflediklerini, ana hedeflerinin de dijital gelirlerini ikiye katlayarak yüzde 13’lere ulaştırmak olduğunu söyledi. Alper yurtdışı şirket alımlarının süreceğini ifade etti.

Enerjisa Üretim'in bu sene temettü ödeyeceğini kaydeden Alper, “Enerjisa’nın önünde pek çok opsiyonu var. Büyüme opsiyonu var, daha fazla temettü ya da halka arz opsiyonu var, bunların hepsini ortağımızla görüşüyoruz, tek opsiyon halka arz değildir, tüm opsiyonları bütünsel olarak değerlendirmeliyiz diye bakıyoruz” şeklinde konuştu.

Kurdaki oynaklığın şirketlere etkisine dair soruya Alper; “Şirketlerimizde dövizde uzun pozisyonda olmayı tercih ediyoruz, herhangi bir risk almak istemiyoruz.” yanıtını verdi.