Advertisement

Samsung Elctronics, ABD’de üst düzey bir çip üretimi tesisi kurmak için 10 milyar dolardan fazla yatırım yapmayı düşünüyor. Yatırımla birlikte Amerikalı müşteri portföyünü genişletmeyi planlayan Samsung, sektör lideri Taiwan Semiconductor Manufacturing’i yakalamayı hedefliyor.

Bloomberg'in haberine göre, dünyanın en büyük akıllı telefon ve çip üreticisi Samsung, gelecekte üç nanometreye kadar küçülecek çipleri üretmek için Teksas eyaletinin Austin kentinde bir tesis kurmak için müzakereler yürütüyor.

Planların henüz erken aşamada olduğu ve değişebileceği belirtilirken anlaşılması durumunda tesisin inşaatı bu yıl başlayacak, 2022 yılında ana ekipmanlar kurulacak ve tesis 2023 yılında operasyonel hale gelecek.

10 milyar dolarlık yatırımın değişkenlik gösterebileceği belirtilirken Samsung’un proje için 10 milyar dolardan da fazla bir yatırım bütçesi ayırabileceği belirtiliyor.

ABD'nin Çin baskısı

ABD, Çin’in artan ekonomik gücünü kırmaya ve yerli üretimi teşvik etmeye çalışırken Samsung da bu eğilimi avantaja çevirmek istiyor.

ABD Savunma Bakanlığı askeri bağlantıları olduğu gerekçesiyle Çinli çip üreticisi SMIC, petrol şirketi CNOOC, China Construction Technology Co. Ltd. ve China International Engineering Consulting Corp. şirketlerini Aralık ayı başında kara listeye almıştı.

Otomotivde çip krizi

Daimler, Nissan ve Honda gibi araba üreticileri, 2021’in başında yaptıkları farklı açıklamalarda çip tedarikindeki yaşanan kıtlıktan dolayı üretimlerini düşürme riskiyle karşı karşıya kaldıklarını söylemişti.

Mercedes-Benz’in üreticisi Daimler ve Volkswagen yaptıkları açıklamalarda, tüm sektörün arz darboğazında olduğunu söylerken tam olarak rakamsal bir ifade kullanmamıştı.

Honda ise Japonya’daki fabrikalarından birindeki araba üretimini 4 bin araç kadar azaltacağını belirtirken Nissan da Note hatchback modelinde bir üretim düzeltmesine gideceğini açıklamıştı.