Advertisement

Otomotiv sektöründe yaşanan çip krizi diğer sektörlere de sıçradı. Teknoloji devi Samsung, yarı iletken talebinde küresel artışın neden olduğu ciddi dengesizlikle mücadele eden firmalar arasında yerini aldı.

Seul’de yıllık hissedar toplantısında çip kriziyle ilgili endişelerini dile getiren Güney Koreli şirketin CEO’su Koh Dong-jin yaşanan sıkıntının bir sonraki çeyrekte şirket performansına olumsuz yansıyacağını açıkladı. Koh, yarı iletken çiplerin arz ve talebinde küresel çapta ciddi dengesizlik olduğunu belirterek ‘Zorlu döneme rağmen şirket yöneticilerimiz bu sorunu çözmek amacıyla denizaşırı ülkelerdeki ortaklarımızla görüşüyor. Çip kıtlığının yüzde 100 bittiğini söylemek güç” şeklinde konuştu.

Şirket yaşanan kriz nedeniyle yeni Galaxy Note modelinin tanıtımını da ertelemeyi planlıyor.

Makine ve teknoloji üreten şirketler için kritik önemde olan çip tedariğinde Covid-19 sonrası yaşanan sıkıntı, otomotiv başta olmak üzere birçok sektörde zorluğa yol açıyor. Son olarak Volkswagen bu sıkıntı nedeniyle dünya çapında yaklaşık 100 bin araçlık üretim kaybı yaşadığını açıkladı.

Otomotiv sektörünü vuran bu krizin elektronik sektörüne de yayılmasından endişe ediliyor.

Samsung hissesi bugün yüzde 0.6 düştü. Tedarikçiler ve Asyalı çip üreticileri Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. ile SK Hynix Inc. hisseleri de düştü.

.