Advertisement

Honda, devam eden çip arzındaki daralma ve olumsuz hava koşulları dolayısıyla tedarik zincirinde yaşanan sorunlar nedeniyle ABD ve Kanada'daki otomobil fabrikalarında üretimi bir hafta durdurma kararı aldı.

Japon otomobil üreticisi, "Kovid-19'un etkileri, bazı limanlardaki yoğunluk, mikroçip darlığı ve geçtiğimiz birkaç hafta yaşanan sert kış koşulları" gibi unsurların etkisini dile getirerek, bu sorunlar gelecek hafta ABD ve Kanada fabrikalarının tümünde bazı üretim kesintilerine neden olacak açıklamasında bulundu.

Honda, üretimin durdurulmasından etkilenecek araç sayısını belirtmezken, "satın alma ve üretim takımları durumun etkisini
azaltmak için çalışıyor" ifadelerini kullandı.

Benzer şekilde Toyota'nın da üretimi durdurması bekleniyor. Şirketin sözcüsü Shiori Hashimoto ABD'de Kentucky, Batı Virginia ve Meksika'daki fabrikalarda bazı üretim hatlarının belli bir süre duruşa geçmesinin beklendiğini açıkladı. Sözcü geçici ara konusunda daha fazla detay vermedi.

Çip krizi Türkiye'ye de sıçramıştı

Küresel otomotiv sektöründe görülen çip krizi Türkiye'deki otomotiv fabrikalarına da sıçramıştı. 15-22 Mart tarihleri arasında Oyak Renault Otomobil Fabrikaları'nda üretime kısa bir süreliğine ara verileceği duyurulmuştu.

Oyak Renault Genel Müdürü Dr. Antoine Aoun, bileşen tedarikinde yaşanan küresel krizin Türkiye'ye de yansıdığını belirterek, "En son teknolojileri kullandığımız Oyak Renault Otomobil Fabrikalarında, yaşamakta olduğumuz küresel kaynaklı elektronik bileşen tedarik sıkıntısı nedeniyle üretim programımızda değişiklikler yapmak zorunda kaldık. Oyak Renault olarak 15-22 Mart 2021 tarihleri arasında üretime kısa bir ara vereceğiz. Tedarik sorununun üretime etkilerini azaltmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Çevik ve esnek üretim kabiliyetimizle, dış kaynaklı krizlerin etkilerini en kısa sürede aşarak üç vardiyada çalışmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullanmıştı.