Advertisement

Çin'in finans merkezi Şanghay'da koronavirüs dolayısıyla hayatını kaybedenlerin sayısında artış görülüyor.

Kentte 24 Nisan'da 51 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Bir önceki gün 39 can kaybı gözlemlenmişti.

Sert önlemlerin uygulandığı kentte belirti göstermeyen vaka sayılarında ise düşüş izleniyor. 24 Nisan tarihinde Şanghay'da 16 bin 983 belirti göstermeyen vaka tespit edildi. Bir önceki gün bu sayı 19 bin 657 olarak kaydedilmişti.

Belirti gösteren hasta sayısında ise artış görüldü. Bu vakaların sayısı 1.401'den 2 bin 472'ye yükseldi.

Pekin'de de vakalar kaygı yaratıyor

Çin'in başkenti Pekin'de tespit edilen yerel kaynaklı vakalar, kapanma tedbirini gerektirecek yayılma ihtimaline dair kaygıya yol açtı.

Pekin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Yardımcı Direktörü Pang Şinhuo, yaptığı açıklamada, yerel kaynaklı vakaların, bir haftadır fark edilmeden yayıldığını belirtti.

Gezi gruplarında yer alan yaşlı vatandaşlara, inşaat işçilerine ve vakaların görüldüğü okulda toplu testlerin yapılacağını belirten Pang, "Gizli yayılma bir haftadır devam ediyor ve enfekte olan kişiler farklı toplum kesimlerinden ve etkinlik alanlarından geliyor." dedi.

Yeni vakaların bazı gezi grupları, öğrenciler ve bir kurye ile bağlantılı olduğu, şehrin doğusundaki Chaoyang, kuzeydoğusundaki Şunyi ve güneybatısındaki Fangşan ilçelerini etkilediği kaydedildi.