Advertisement
EMTİA - ENERJİ ABONE OL

Dünyanın en büyük ham petrol üreticisi olan kamu sahipli Saudi Aramco’nun iştiraklerinin bir kısmını halka arz etmeyi değerlendirdiği belirtilirken şirketin bir birimi olan Luberef halka arz olmak için gerekli yasal onayı aldı.

Sermaye Piyasası Otoritesi tarafından yapılan açıklamada, Saudi Aramco’nun motorlu taşıtlar, gemiler ve endüstriyel makineler için madeni yağlarda kullanılan baz yağları yapan şirkette toplam 50 milyon hisseye karşılık gelen yüzde 29,7’lik payını satmayı hedeflediği belirtildi.

Suudi sanayi şehirleri Jubail ve Yanbu'da faaliyet gösteren rafineri işinin yüzde 70'i Suudi Aramco'ya, geri kalanı ise yerel özel sermaye şirketi Jadwa Investment'a ait.

Bloomberg'in Haziran ayında yaptığı haberine göre, Citigroup Inc., HSBC Holdings Plc ve SNB Capital ile yaklaşık 1 milyar dolar sermaye toplanması hedeflenen halka arz konusunda danışmanlık konusunda anlaşmaya varılmıştı.

Bilgi sahibi kaynaklar Bloomberg'e, Aramco'nun petrol ticareti işindeki bir hissesini ayrı olarak satmayı düşündüğünü söyledi. Petrol devi ayrıca, petrol ve doğal gaz boru hatlarını özel sermaye yatırımcılarına kiralayan birimlerdeki hisselerini de sattı.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, Suudi Arabistan diğer piyasalarda hisse satışları kururken bile, sonuçlandırılmış 27 anlaşma ile bu yıl dünyanın en popüler halka arz noktalarından biri oldu.