Advertisement

Royal Dutch Shell Plc ve Total SE enerji sektörü için en kötüsü olabileceğinden korkulan çeyreği, geniş çaplı alım satım işlemleri sayesinde atlattı.

Yatırımcılar, koronavirüs pandemisinin enerji devlerinin neredeyse tüm faaliyetlerini olumsuz etkileyeceği konusunda uyarılmıştı. Ancak enerji şirketlerinin Perşembe günkü açıklamalarına göre kayıpları petrol alım satımlarından doğan kazançlarıyla dengelendi.

Her iki şirketin petrol traderları güçlü kârlar getirdi. Shell ve Total geleneği bozmayarak alım satım işlemlerinden kaynaklı kazançlarını ya da nasıl kazandıklarını tam olarak açıklamadılar.

Shell'in ikinci çeyrekte düzeltilmiş net karı yıllık yüzde 82 düşüşle 638 milyon dolar oldu. Ancak analistlerin 664 milyon dolarlık zarar edeceği yönündeki medyan tahminlerinden çok daha iyi geldi. Total'in karı sürpriz bir şekilde 126 milyon dolar oldu. 443 milyon dolar zarar etmesi bekleniyordu.

Shell'in Londra'da işlem gören B hisseleri TSİ 12:00'de yüzde 1.73 düşüşle 1,161.00 sterlinden alıcı buldu. Paris'te işlem gören Total'in hisseleri yüzde 1.88 yükselişle 33.07 euro oldu.