Advertisement
HABERLER ABONE OL

Türkiye ekonomide üç yılın yol haritası olan OVP'nin detaylarını analiz etmeye devam ederken, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten yeni mesajlar geldi.

X hesabından açıklamada bulunan Şimşek, Dünya Bankası'nın Türkiye'ye yönelik pozisyonunu önemli ölçüde arttırma kararının orta vadeli ekonomik programın onay görmesi anlamına geldiğini belirtti.

Dünya Bankası'nın Türkiye'nin kamu ve özel sektörüne yönelik finansmanını önümüzdeki üç yıl içinde iki kattan fazla arttırarak 35 milyar dolara çıkarmayı planladığını hatırlatan Şimşek, Dünya Bankası'nın değerli ortaklığını ve Türkiye'nin ekonomik kalkınmasına yönelik güçlü taahhüdünü takdirle karşıladıklarını söyledi.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin 51 milyar dolarlık taahhüdünün de altını çizen Şimşek, böylesine önemli bir dış kaynağın varlığının programın başarılı bir şekilde yürütülmesini desteklediğini ifade etti.

Şimşek paylaşımında, "Orta vadeli ekonomik programımız (iyi ayarlanmış para, maliye ve yapısal politikalar yoluyla) makroekonomik ve finansal istikrarı sağlamayı, kapsayıcı ve sürdürülebilir büyümeyi teşvik etmeyi ve deprem sonrası yeniden yapılanmayı başarıyla tamamlamayı amaçlıyor. Program, verimliliği arttırmak için reform ivmesini yeniden canlandırmaya odaklandı" ifadelerini kullandı.