Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

BLOOMBERG HT- ARAŞTIRMA

Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları, 2022 yılının 1. çeyreğine dair finansallarını Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) paylaştı.

Şişecam 2022 yılının ilk çeyreğinde piyasa beklentilerinin üzerinde 3 milyar 576 milyon TL net dönem kârı açıkladı. Piyasa beklentisi Şişecam’ın 2022’nin 1. çeyreğinde 2,6 milyar TL’lik net kâr açıklayacağı yönündeydi. Şirket geçen yılın ilk çeyreğinde 1 milyar 348 milyon TL kâr elde etmişti.

Şirketin konsolide hasılatı yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 200 artarak 16 milyar 974 milyon TL oldu. Satışlar içerisinde Türkiye 5 milyar 871 milyon TL ile en büyük pazar olurken, Türkiye’yi 5 milyar 200 milyon TL ile Avrupa, 2 milyar 730 TL ile Amerika takip etti. Rusya, Ukrayna ve Gürcistan tarafında ise geçen yılın ilk çeyreğine göre satışlar yaklaşık iki kat artışla 1 milyar 380 milyon TL oldu. Satışların maliyetinde genel üretim giderleri ve ilk madde ve malzeme giderleri en fazla artan kalemler arasında yer aldı.

Şişecam’ın geçen yılın ilk çeyreğinde 1 milyar 936 milyon TL olan brüt kârı, bu yıl 6 milyar 853 milyon TL’ye çıktı. Böylece, şirketin brüt kâr marjı yüzde 40 seviyesinde gerçekleşti. Şirketin, konsolide FAVÖK hacmi 5 milyar 187 milyon TL’ye yükselirken, ilk çeyrek sonu itibarıyla konsolide FAVÖK marjı ise yüzde 31 oranında gerçekleşti.

Ocak–Mart 2022 döneminde yurt içi ve yurt dışındaki kuruluşlarında 1.381 bin ton cam üreten Şişecam Grubu’nun soda üretimi ise 1.198 bin tona ulaştı. Bu dönem içerisinde toplam 1.237 milyon TL tutarında yatırım harcaması yapıldı.

Şişecam Grubu yurt içi ve yurt dışında faaliyet gösteren kuruluşları tarafından 1 Ocak-31 Mart 2022 döneminde 1,4 milyar ruble, 1,7 milyon lira ve 27,8 milyon dolar yeni kredi kullanılmış olup; şirket 742,5 milyon ruble, 36,7 milyon euro ve 505,7 milyon lira kredi ödemesi yaptığını açıkladı.

Şişecam büyümeyi sürdürdü

2022 yılı ilk çeyrek sonuçlarını değerlendiren Şişecam Genel Müdürü Görkem Elverici, “2022 yılının ilk çeyreğinde dünya, ekonomik ve jeopolitik risklerin hakim olduğu, yüksek enflasyon ve tedarik zincirine bağlı sorunların global ölçekte derinden hissedildiği, belirsizliklerle dolu bir atmosfere sahne olurken, cam ve kimyasallar sektörlerinin güçlü küresel oyuncusu Şişecam büyüme yolculuğunu kesintisiz sürdürdü. Önümüzdeki dönemde de üretmeye ve tüm paydaşlarımız için değer yaratmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Şişecam’ın küresel ekonomik belirsizliklere rağmen tüm ekosistemi için değer yaratan büyümesini sürdürdüğünü dile getiren Elverici açıklamasına şöyle devam etti:

“Şişecam, ekosisteminin büyümesine katkıda bulunma, faaliyet gösterdiği alanlarda doğabilecek riskleri bertaraf etme ve dünyanın ilk üç oyuncusundan biri olma hedefiyle yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Bu yaklaşımla 2021 yılında Avrupa’da cam ambalaj alanındaki ilk yatırımımız olarak duyurduğumuz Macaristan tesisimizin temel atma törenini de bu yıl ilk çeyrekte gerçekleştirdik. 2023 yılında ilk fırının devreye girmesi ve takip eden yılda ikinci fırınının aktif hale gelmesi ve 2025 yılında tam kapasiteye ulaşması planlanan bu yatırım ile Şişecam, yıllık 330 bin tonluk ek üretim kapasitesine sahip olacaktır. Macaristan cam ambalaj yatırımı, Şişecam’ın cam ambalaj üretim ayak izini genişletmesine, özellikle tedarik zincirinin güncel gereksinimlerine de uygun olarak Avrupa pazarına yakın konumlanmasına, kaliteli cam ambalaj ürünlerini Avrupa pazarı ile daha kolay buluşturmasına imkan sağlayacaktır.”