Advertisement

Societe General Stratejistleri tarafından kaleme alınan raporda USD/TL ve Euro/TL kısa pozisyon tavsiye edilirken stratejistler USD/TL’de 6,71 hedefi ile kısa pozisyon alınmasını tavsiye edip, zarar-kes seviyesi olarak 7,75’i belirledi.

Raporda, “TL’nin mevcut seviyesi TL’de yeniden uzun pozisyon almak için cazip” diye belirten stratejistler, “ABD ve Avrupa’dan yakın vadede Türkiye ekonomisine zarar verecek bir yaptırım beklemiyoruz” dedi.

Stratejistler ayrıca, “TL, 10 yıllık reel efektif döviz kuru ortalamasına göre %30 değersiz” diye ekledi.

Dolar TL

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın Aralık ayındaki “2021 Yılında Para ve Kur Politikası” sunumundan sonra Bloomberg HT ile görüşlerini paylaşan Societe Generale Gelişen Piyasalar Strateji Direktörü Phoenix Kalen da sarf edilen çabaların yatırımcı güvenini güçlendireceğini belirtmişti.

“TCMB Başkanı Ağbal’ın gerekli olduğu takdirde sıkı bir politikası izleyeceğine dair sağduyulu yorumları piyasaları cesaretlendirdi.” diyen Kalen, “Şu an Dolar/TL ve Euro/TL’de kısa pozisyon alıyoruz ve sarf edilen çabaların yabancı yatırımcı güvenini güçlendirerek dolarizasyon eğilimini tersine döndüreceğini düşünüyoruz.” demişti.

"TCMB'den ilk çeyrekte 100 baz puan faiz artışı bekliyoruz"