Advertisement

SEFER YÜKSEL

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın salı günü Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Genel Kurulu'nda, bankaların donuk krediler için kurma çalışmalarını yürüttüğü ortak varlık yönetim şirketine ilişkin yaptığı açıklamalar piyasalarda merak uyandırdı. Bakan Albayrak, bankaların sorunlu şirketlere ait kredilerin aktarıldığı tek elden tasfiye edildiği, tüm bankaların ortak olacağı, varlık yönetim şirketi hazırlığının yürütüldüğünü belirtirken, tüm paydaşların kazandığı etkin ve hızlı çalışan model ortaya konulması halinde devlet olarak bu yapıya tüm desteği sağlayacaklarını açıklamıştı. Bakan Albayrak'ın açıklamaları, "Ortak varlık yönetim şirketi kurulumunda sona gelindi mi?" sorusunu da beraberinde getirdi. Bloomberg HT'nin üst düzey banka yöneticileri ve varlık yönetim sektörü yöneticilerinden edindiği bilgilere göre, TBB bünyesinde, alt komisyonlarda, konuyla ilgili çalışmalar devam ederken, gelinen noktada bankalar henüz bir anlaşmaya varmış değil.

'BANKALAR YAPI KONUSUNDA HENÜZ ANLAŞMIŞ DEĞİL'

Üst düzey kaynaklardan edinilen bilgiye göre, bazı bankalar kurulacak olan varlık yönetim şirketinde yer almama yönünde tavır sergilerken, yapıya ortak olacak bankalar arasında da, kurulacak olan varlık yönetim şirketinin işleyişi ve buraya devredilecek olan kredilere ilişkin fiyat, değerleme ve ileride oluşacak tahsilatların dağılımı gibi konularda henüz bir anlaşmaya varılmış değil. Öte yandan konuyla ilgili TBB'nin uluslararası danışmanlık şirketi Ernst&Young'a fizibilite raporu hazırlattığı, ancak bu raporun da genel makro çerçevede bir rapor olduğu ifade ediliyor.

'KAMU BANKALARI İSTEKLİ'

Üst düzey kaynaklar, özellikle kamu bankalarının kurulması planlanan varlık yönetim şirketi konusunda istekli olduğunu belirtirken, aylardır devam eden çalışmalarda ise henüz çok fazla bir ilerleme olmadığının da altını çiziyor. Kaynaklar, bazı bankaların da kendi varlık yönetim şirketini kurma eğiliminde olduklarını ve bu yönde fizibilite çalışmaları başlattıklarını ifade ediyor.

EBRD: BİZE HENÜZ SOMUT BİR YATIRIM TEKLİFİYLE GELİNMEDİ

Bilindiği gibi başta Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) olmak üzere bazı uluslararası kurumların, kurulacak olan varlık yönetim şirketindeki yapılandırılan kredilere yatırım yapma eğiliminde oldukları daha önce basına yansımıştı. Bakan Albayrak'ın açıklamalarının ardından ulaştığımız EBRD tarafı ise Bloomberg HT'ye yaptığı açıklamada, “EBRD, Türkiye'nin takipteki alacaklar konusundaki çalışmalarını ve çabalarını desteklemeye devam etmektedir. Paydaşların takipteki alacaklara ilişkin çeşitli çözüm yollarını aradıklarını biliyoruz. Ancak şu ana kadar bize somut bir yatırım teklifiyle yaklaşılmadı ” değerlendirmesinde bulundu.