Advertisement
HABERLER ABONE OL

SPK haftalık bültenine göre, Kurul, Sanica Isı Sanayi'nin 20,03 liradan, Özsu Balık Üretim'in 7,69 liradan halka arz başvurusuna onay verdi.

Baştaş Başkent Çimento Sanayi ve Ticaret AŞ'nin 228,44 milyon liralık bedelli, Gezinomi Seyahat Ticaret Turizm AŞ'nin 40 milyon liralık bedelsiz sermaye artırımı onaylandı.

ALB Yatırım Menkul Değerler AŞ'nin 100 milyon liralık, Vakıf Finansal Kiralama AŞ'nin 2 milyar liralık, Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ'nin 1,4 milyar liralık, Zorlu Faktoring AŞ'nin 190 milyon liralık, Deniz Yatırım Menkul Kıymetler AŞ'nin 3 milyar liralık borçlanma aracı ihraç başvurusuna izin verildi.

Kurul, Pasha Yatırım Bankası AŞ Tarfin Üçüncü Varlık Finansmanı Fonu'nun 940 milyon liralık kira sertifikası ve VİDMK ihracı başvurusu onayladı.

Albaraka Portföy Yönetimi AŞ'nin "Dr. Hayat Girişim Sermayesi Yatırım Fonu", "İkinci Karma Girişim Sermayesi Yatırım Fonu", "İkinci Kira Sertifikaları Katılım Girişim Sermayesi Yatırım Fonu", "Turizm Girişim Sermayesi Yatırım Fonu" ve "Yenilenebilir Enerji ve Teknoloji Girişim Sermayesi Yatırım Fonu" ile Maqasid Gayrimenkul ve Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi AŞ Gem Girişim Sermayesi Yatırım Fonu'nun kuruluşlarına izin verilmesi ve katılma paylarının ihracına ilişkin ihraç belgelerinin onaylanması talepleri olumlu karşılandı.

Rota Portföy Yönetimi AŞ Hisse Senedi Şemsiye Fonu'nun kuruluşuna izin verildi.

Suç duyuruları ve idari para cezaları

Egeli&Co Yatırım Holding AŞ'nin (EgeliHolding) hesap ve işlemlerinin 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat kapsamında incelenmesi sonucunda 1 isim hakkında, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat kapsamında yapılan incelemeler sonucunda "Hızlı FX", "As FX", "Gala FX", "İndex FX" ve "İdol FX" uzantılı internet sitelerinin içerik sağlayıcıları ile 5 isim hakkında suç duyurusu yapılmasına karar verildi.

Kurul, yaptığı incelemeler sonucunda PwC Bağımsız Denetim ve SMMM AŞ hakkında 153 bin 708 liralık, May Gayrimenkul Değerleme AŞ'ye 209 bin 309 liralık, Gedik Yatırım Menkul Değerler AŞ hakkında ise 51 bin 236 liralık idari para cezası uygulanması kararı aldı.

2022'nin sonlarına doğru şirketlerin halka arz gündemi hızlanmaya başladı.

Elazığ, Manisa Akhisar ve İstanbul Beylikdüzü’ndeki üretim tesislerinde panel radyatör, kombi ve boru, bağlantı parçaları üreten Sanica Isı Sanayi de halka arza hazırlanıyor.

Halka arzla ilgili başvurusunu yapan şirket yüzde 25,9 sermaye artırımı, yüzde 3,7 ortak satışı olmak üzere şirketin yüzde 29,6’sını halka açmayı hedefliyor. Halka arzla ilgili basın mensuplarına konuşan Sanica Isı Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nesimi Fatinoğlu halka arzdan sağlanacak kaynağın yüzde 40’ını yurt dışı yatırımlarda, yüzde 30’unu net işletme sermayesi ihtiyacının karşılanmasında, yüzde 30’unu ise finansmanda kullanmayı planladıklarını belirtti.

Finansman tarafında sorunları olmadığına dikkat çeken Fatinoğlu, halka arzı kurumsallaşma açısından önemli bir aşama olarak gördüklerine dikkat çekti. Fatinoğlu, "Halka arzın, şeffaflık ve hesap verebilirlik gibi kurumsal ilkeleri daha etkin ve güçlü bir şekilde yaşama geçirmemize destek olacağına olan inanıyoruz. Ayrıca halka açılmanın özellikle yurtdışı pazarlar açısından bilinirlik ve tanınırlığın yanı sıra kredibilite açısından şirketimize değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla Sermaye Piyasası Kurulu’na halka arz başvurusu yaptık" diye konuştu.

Tahsisat planlamasında aslan payı yerli bireysel yatırımcıya

Sanica Isı, 2021 yılı sonu net kârı 79,5 milyon lira olarak gerçekleşti. Faiz ve vergi öncesi kârı (FAVÖK) ise 212,6 milyon lira oldu. Şirketin satış gelirlerinde yüzde 55'i ihracat gelirlerinden oluşuyor.

Şirket halka arzda tahsisatın yüzde 50'sini yerli bireysel yatırımcıya, yüzde 40'ını kurumsal yatırımcıya, yüzde 10'unun ise yabancı yatırımcılara yapılmasını planlıyor.

Sanica Isı'nın halka arzı için yola çıktıklarını belirten Fatinoğlu, grubun diğer iştirakleri için de halka arza sıcak yaklaştıklarını ifade etti.