Advertisement
HABERLER ABONE OL

HANDE BERKTAN

Çevrimiçi müzik pazarının lideri Spotify, ikinci çeyrekte gelirlerini yüzde 11 artış ile 3,5 milyar dolara yükseltti. Şirketin 2. çeyrekte reklam gelirlerinde artış ise yüzde 12 oldu. Spotify 2. çeyrekte ayrıca 274 milyon dolar işletme zararı açıkladı.

Spotify 551 milyon aktif kullanıcıya ulaştı

Spotify aboneliği için ödeme yapan dünya genelinde 220 milyon kişi var. Ödeme yapan abone sayısındaki yıldan yıla büyüme ise yüzde 17 oldu. Genel olarak, Spotify'ın şu anda aylık 551 milyon aktif kullanıcısı var. Bu, 331 milyon kullanıcının hizmeti her ay ücretsiz, reklam destekli bir hesapla kullandığı anlamına geliyor. Spotify, tek bir çeyrekte en fazla yeni kullanıcıya sahip oldu. Şirkete, 2. çeyrekte 36 milyon yeni aktif kullanıcı geldi.

Genel olarak geçen yılın aynı dönemine kıyasla premium abone sayısında yüzde 27, aktif kullanıcı sayısında da yüzde 17 artış oldu. Başka bir deyişle, Spotify güzel bir şekilde büyüyor, ancak şirket ücretli kullanıcılardan daha fazla ücretsiz kullanıcı çekiyor. Tabii ki, bazı kullanıcılar ücretsiz bir hesapla başlayıp daha sonra ücretli aboneler haline geliyor.

Spotify'ın premium aboneleri artık genel kullanıcı tabanının yüzde 39,9'unu temsil ediyor. Ücretli kullanıcılardan para kazanmak, reklam destekli kullanıcılardan çok daha kolay olduğu için bu önemli bir ölçüm.

Bireysel paket fiyatı 9,9 dolardan 10,99 dolara çıktı

Spotify, fiyatlarını yükseltmek için aylardır direndikten sonra premium paketlerine zam yaptığını duyurdu. ABD'de, bireysel bir prim planı artık aylık 9,99 dolar yerine 10,99 dolara mal olacak. Benzer şekilde ikili plan 12,99 dolar yerine 14,99 dolar ve aile planı 15,99 dolar yerine 16,99 dolar olacak.

Şirket ayrıca bu fiyat artışlarını Avrupa Birliği'nin çoğu, Birleşik Krallık ve Güney ve Orta Amerika, Asya ve Okyanusya'daki diğer bazı ülkeler de dahil olmak üzere diğer pazarlara yansıtıyor. Bu değişikliklerin ilerleyen çeyreklerde Spotify'ın kârlılığı üzerinde etkisi olacaktır.

Amerika’nın ardından Türkiye dahil olmak üzere tüm ülkelerde Spotify Premium üyelik fiyatı arttı. 24 Temmuz itibarıyla yapılan zamla Spotify fiyatı 40 TL’den başlıyor.