Advertisement

Toplam değeri 20 milyar doları aşan Stablecoin piyasası, hem kripto paralarda hem de geleneksel piyasalardaki risklerini hedge etmek isteyen yatırımcıların bu piyasaya yönelik giderek artan talebini yansıtıyor.

Coin Metrics tarafından sağlanan verilere göre tüm stablecoin varlıklarının piyasa değeri Perşembe günü 20 milyar doları aştı. Sadece dört ay önce Mayıs'ta söz konusu piyasa büyüklüğü 10 milyar dolar ile rekor kırmıştı. Değerleri ABD Doları gibi itibari paraların fiyatına çıpalı olan dijital jetonlara stablecoin deniyor.

Kripto para analiz şirketi TradeBlock'un kurumsal araştırma direktörü John Todaro'ya göre son yükselişin ana unsuru stablecoin olmayan, Bitcoin gibi kripto paralarda son dönemde görülen aşağı yönlü fiyatlama trendi.

Todaro, CoinDesk'e gönderdiği e-posta notunda "Çünkü bazı paralar itibari paraları yansıtmıyor. Traderlar için volatilite zamanlarında riskten itibari paralar gibi varlıklara doğru kaçmak için tek seçenek stablecoinlar." dedi.

Birçok trader stablecoinleri, daha riskli olan kripto paralara para yatırmadan önce bir geçiş vasıtası olarak görüyor. ABD Doları ya da diğer itibari paralar ile stablecoin aldıktan sonra, Borsalar arasında hareket ettirebiliyor ve Bitcoin, Ether ve diğer kripto paralar karşılığında alıp satabiliyorlar.

Coindesk.com