Advertisement

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Andrew Bailey’in fon yöneticilerine bankanın tahvil piyasasına müdahalesinin bu hafta sona ereceğini söylemesi sterlinde ve hisse senetlerinde sert satışı tetikledi.

Bailey Salı günü Washington’da, Institute of International Finance yıllık toplantısında yaptığı konuşmada “Programa katılan tüm fonlara ve firmalara sesleniyorum. Pozisyonlarınızı kapamanız için üç gün kaldı” diyerek 65 milyar sterlinlik acil tahvil alım programının gelecek haftaya uzatılmayacağı mesajını verdi.

Bailey gelecek hafta emeklilik fonlarının sadece, BOE’nin bu hafta açıkladığı kısa vadeli repo programıyla finansmana erişebileceğini, bankanın daha fazla varlık alımı için para basmayacağını söyledi. Bailey’in açıklamaları sonrası sterlin/dolar kuru 29 Eylül’den bu yana ilk kez 1,10’un altına geriledi. Kur sabah saatlerinde 1,1015’ten işlem gördü.

Financial Times haberi havayı değiştirdi

Financial Times’ın haberine göre ise Bailey’nin son açıklamalarına rağmen BOE bankacılara piyasa koşulların gerektirmesi durumunda programın uzayabileceğini söyledi. BOE salı günü tahvil alım programının kapsamını genişletmiş, finansal istikrarı sağlamak için programa enflasyona endeksli tahvillerin alımını da eklemişti. İngiliz emeklilik fonları Bailey’e programı ay sonuna kadar uzatması çağrısı yapıyordu.

İngiltere Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng’in büyük bir borçlanma ile finanse edilmesi planlanan vergi kesintileri programını açıklamasının ardından İngiltere 30 yıllık tahvil getirisi yüzde 5’e doğru hızla yükselmiş, ardından BOE geçici varlık alım programını duyurmasıyla getiriler yüzde 4’ün alyına gerilemişti. Ancak BOE’nin programı getirileri düşük tutmada yeterli olmadı ve 30 yıllık getiri yeniden yüzde 4,8’e yükseldi.

Monex Europe Analisti Simon Harvey kapsamın genişlemesini “çaresizlik göstergesi” olarak değerlendirirken “Piyasaların BOE’yi ya mevcut programın uzamasına ya da kasım ortasına kadar sürecek yeni programlar açıklamasına zorlayacağını düşünüyoruz” yorumunu yaptı.

Bankalar tarafından risk yükünden kurtulmak için kullanılan yapılandırılmış bir ürün olan teminatlı kredi yükümlülüğü (CLO) piyasası İngiltere piyasalarında yaşanan çalkantı ve sterlindeki düşüşten olumsuz etkilendi.

Niş bir ürün olan CLO'lar tüm dünyada İngiltere'de döviz ve tahvil piyasasındaki çalkantı sonrası sigorta ve fonlar gibi yatırımcılar tarafından tercih ediliyor. Analistler, birçok yatırımcının teminat tamamlama çağrısı için CLO'larda satışa geçtiğini ve menkul kıymetin fiyatlarının gerçek değerinin altına indiğini bildirdi. Bazı ABD'li yatırım fonlarının da inanılmaz pazarlıklarla CLO'ları satın aldığı belirtildi.

CLO alanında uzman olan Eagle Point Credit Management'ta Yönetici Ortağı Tom Majewski "Bu gördüğüm en sert satış baskısıydı. Eagle Point 5 Ekim'e kadarki 1 haftada yaklaşık 80 milyon dolarlık CLO satın aldı. Bu normalin 2 misli bir rakam." diye konuştu.

Wall Street Journal, verilerine göre son haftalarda sigortacıların ve emeklilerin ellerinde tuttuğu CLO'larda işlem hacmi Mart ve Nisan 2020'den beri en yükse seviyeye çıktı.

CLO fiyatları 2020'den beri en düşük seviyeye inmiş, geçen hafta ise toparlanmıştı.

Analistler, İngiliz yatırımcıların satışlarının kurumsal tahvil, hisse senedi piyasaları ve ipoteğe dayalı menkul kıymetleri de vurduğunu belirtti.

İngiltere Merkez Bankası, tahvil operasyonlarında kapsamı genişletiyor.

Banka, günlük tahvil alım operasyonlarının kapsamını endeks bağlantılı tahvillerin alımlarını da içerecek şekilde genişletecek.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, ilave operasyonlar “düzenli piyasa koşullarını yeniden tesis etmek için daha fazla dayanak noktası” sağlayacak.

Banka Pazartesi günü yaptığı açıklamada 14 Ekim’de sona erecek geçici tahvil alımlarının sorunsuz sona ermesi için bir dizi tedbir açıklamıştı.

Buna göre banka Pazartesi gününe kadar 8 günlük ihale ile 40 milyar sterline kadar tahvil alımı teklif etti ve 5 milyar sterlin civarı tahvil alımı gerçekleştirdi.

Banka, kalan beş ihalenin her birinin 5 milyar sterline kadar olan maksimum kapasitesini artırmaya hazır olduğunu da duyurmuştu.

BOE, her sabah maksimum ihale boyutunu açıklayacak. Bugünkü ihalenin maksimum boyutu 10 milyar sterlin olarak belirlendi. Bankanın mevcut rezerv fiyatlama mekanizması bu dönemde faal olmayı sürdürecek.

Tahvillerdeki satış dalgasına hızlı müdahale

İngiltere'de Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng'in vergi kesintileri öngören mini bütçe taslağı sterlin ve tahvillerde bir fırtına etkisi yaratmıştı.

Bu fırtınanın etkisiyle İngiltere 30 yıllık tahvil getirileri 15 baz puan artışla yüzde 5,14'e yükselerek 1998'den bu yana en yüksek seviyesini görmüştü.

İngiltere Merkez Bankası tarihi vergi indirimi planının ardından piyasalarda yaşanan çöküşe yanıt olarak uzun vadeli tahvillerde geçici alım yapacağını duyurmuştu.