Advertisement
HABERLER ABONE OL

Swisscom'dan önemli bir satınalma adımı geldi. Şirket, Vodafone Italia'yı 8 milyar euroya alarak italyan iştariki ile birleştireceğini duyurdu.

Anlaşma sonucunda, İtalyan telekomünikasyon şirketi TIM'den sonra İtalya'nın en büyük ikinci sabit hatlı geniş bant operatörü kurulacak.

Swisscom, ödemenin borçla finanse edileceğini ve nakit olarak yapılacağını açıkladı.

Swisscom, anlaşmanın 2025 yılının ilk çeyreğinde tamamlanmasının beklendiğini ve hissedarların oyuna gerek duyulmayacağını belirtti.

Hakim hissedarı İsviçre hükümetinin olduğu Swisscom, 2007'den bu yana Fastweb aracılığıyla İtalya'da faaliyet gösteriyor. Fastweb'in gelirleri ve müşterileri son 10 yılda yüzde 50 arttı.

Vodafone 5 yıla kadar hizmet verecek

Vodafone ve Swisscom anlaşmasının bir parçası olarak Vodafone'un Swisscom'a 5 yıla kadar belirli hizmetleri sağlamaya devam edeceği belirtildi.

Vodafone Group İcra Kurulu Başkanı Margherita Della Valle, şirketin İtalya ve İspanya'daki operasyonlarının satışından 12 milyar euro nakit gelir elde edileceğini belirterek, "Hisse geri alımları yoluyla hissedarlarımıza 4 milyar euro iade etmeyi planlıyoruz" ifadesini kullandı.

Vodafone, geçen yıl kasımda da İspanya'daki operasyonunu 4,1 milyar eurosu nakit, yaklaşık 900 milyon eurosu itfa edilebilir imtiyazlı hisse senedi olmak üzere 5 milyar euro karşılığında Zegona Communications şirketine satmak üzere anlaşmaya vardığını açıklamıştı.