Advertisement
HABERLER ABONE OL

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş.ye ait Mersin'de bulunan Taşucu limanını 40 yıl süreyle işletme hakkının verilmesi yöntemiyle özelleştiriyor.

ÖİB'in konu ile ilgili ilanı Resmi Gazete'de yayımlandı.

İhalede geçici teminat bedeli 20 milyon TL olarak belirlenirken, ihale şartnamesi ve tanıtım dokümanı bedeli 20 bin TL olacak.

İhale için son teklif verme tarihi 8 Eylül 2021 olarak belirlendi.

İhale, birden fazla teklif sahibinden kapalı zarf içerisinde teklif almak ve görüşmeler yapmak suretiyle “pazarlık usulü” ile gerçekleştirilecek. İhale, pazarlık görüşmesine devam edilen teklif sahiplerinin katılımı ile yapılacak açık artırma suretiyle sonuçlandırılacak.

2020'de özelleştirme gelirleri dibe vurmuştu

Türkiye'de 2013'te zirveye ulaşan özelleştirme salgının etkili olduğu 2020 yılında durma noktasına geldi.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı verilerine göre 2020 yılında Türkiye'de sadece 22 milyon dolarlık özelleştirme geliri elde edildi. Böylelikle özelleştirme gelirlerinde 1987 yılından bu yana en düşük seviye kaydedildi. Türkiye'de özelleştirmeler 1986 yılında başlamıştı.

İdare, 2020 yılında 2 elektrik üretim santrali, 1 liman ve muhtelif sayıdaki taşınmaz olmak üzere çeşitli alanlarda 80 özelleştirme ihalesini tamamladı.

Geçen yıl özelleştirme uygulamalarından yaklaşık 22 milyon dolar gelir elde edildi.