Advertisement

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC), akıllı telefonlar, arabalar ve bilgisayarlar için kullanılan çiplere talebin arttığı ve uzayan tedarik sıkıntılarının fiyatları yükselttiği ilk çeyrekte rekor gelir elde etti.

Şirketin gelirleri yeni yılın ilk üç ayında yüzde 36 artarak 491,1 Tayvan dolarına (17 milyar dolar) yükseldi. Analistlerin medyan beklentisi 469,4 milyar Tayvan dolarıydı.

Avrupa ve ABD piyasalarında tüketiciler pandemi sonrası evden çalışma alışkanlıklarını terk etse de Apple ve Samsung gibi üreticilerin akıllı telefon, televizyon ve diğer cihazlar için çip talebi güçlü kalmaya devam ediyor.

Öte yandan Susquehanna Financial Group’un araştırmasına göre çipte tedarik sıkıntısında beklenen gevşeme hâlâ gerçekleşmedi ve Çin’de yaşanan kapanmalar ve Japonya’da yaşanan depremin üretimi düşürmesi nedeniyle teslimat bekleme süresi Mart ayında tekrar uzadı.

Çin’de faaliyet gösteren birçok fabrika yerel pandemi politikası nedeniyle üretimi durdurmasına rağmen TSMC ülkedeki üretime devam ediyor.

Çip üreticisi, Shangai ve Shenzen’de yaşanan Kovid-19 kısıtlamaları nedeniyle oluşan talep kaymasını karşılamak için Mart sonunda üretim önceliklerini tekrar belirleyeceğini açıkladı. Şirketin başındaki isim Mark Liu şirketin satışlarını aşağı yönlü revize etmeyeceğini kaydetti.