Advertisement

Türkiye bu hafta gelişen piyasa traderlarına rehavetin getirdiği tehlikeleri hatırlatabilir. Söz konusu durum, yatırımcıların riskleri dikkate almaksızın gardını düşürmeye başladığı ve yüksek faiz arayışında temkinli iyimserliklerini artırdıkları Mayıs'tan bu yana gelişen bir süreç.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya'nın beklenmedik bir şekilde görevden alınarak yerine atanan Murat Uysal'ın Perşembe günü ilk faiz indirimi kararını açıklaması bekleniyor. Bloomberg tarafından derlenen tüm beklentiler düşüş yönünde ve tahminler 50 baz puan ile 800 bp arasında değişiyor. Yine de Türk Lirası, geçen hafta yüzde 1.1 ile en fazla yükselen gelişen piyasa parası oldu.

Dubai'de Bloomberg Economics Orta Doğu baş ekonomisti Ziad Daoud, kaleme aldığı raporda, “Lirada geçen yaz, Merkez Bankası'nın faiz değiştirmeyerek finans piyasalarını şaşırttığı 24 Temmuz'dan sonra ciddi bir erime başlamıştı. Bundan tam bir yıl ve bir gün sonra MB beklenenden fazla bir faiz indirimiyle kurda yine sert bir yükselişi tetikleyebilir,” dedi ve piyasasının 200 – 250 baz puanlık bir faiz indirimi fiyatladığını sözlerine ekledi.

Londra'da PineBridge Investments fon yöneticisi Anders Faergemann, küresel makro ortamdaki kafa karıştırıcı sinyallerin ve kötüleşen makro faktörlerin merkez bankalarının güvercin söylemini dengelediğini belirterek, “Mevcut trendin gelişen piyasalar için çok olumlu olması karşın bizi oldukça temkinli yapıyor” şeklinde görüş bildirdi.

Bloomberg News