Advertisement

Bilkent Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Hakan Kara ekim ayı enflasyon verisini değerlendirdi.

Bloomberg HT’ye konuşan Kara, enflasyon verisinin beklentilerden düşük geldiğini piyasa beklentisinin yüzde 20’nin üzerinde olduğunu söyledi.

“Otomobil fiyatlarının çekirdeğin düşük kalmasına sebep oluyor”

Kara, “Alt kalemlere baktığımızda ekim ayına özgü birçok şeyin enflasyonu arttırdığını görüyoruz. Çekirdek enflasyonun mevsimsellikten arındırılmış hali benim beklediğimden çok aşağı da geldi. Bunun sebebi ne olabilir diye düşündüğümde otomobil fiyatları benzinli otomobilde sıfır artış görülüyor. Bu pek anlaşılır bir durum değil kurun bu kadar hızlı sıçradığı bir dönemde otomobil fiyatları değişmiyor. Otomobil fiyatlarındaki bu düşük seyir çekirdeğin çok düşük kalmasına sebep oluyor. Çekirdek enflasyonun trendinin düşük kalmasında da para politikasına dair çok önemli yansımalar var” dedi.

“Belirsizlik çok yüksek”

Önümüzdeki yıl enflasyonda belirgin bir düşük için belirgin bir sebep bulunmadığını söyleyen Kara, “TCMB’nin enflasyon revizyonu makul ama benim beklentim daha üzerinde çünkü petrol fiyatı güncellemelerini tam girmemiş olabilirler. Dolayısıyla enflasyon Merkez Bankası’nın beklediğinin bir üzerinde yüzde 20’lere yakın bir seviyede gerçekleşecek gibi gözüküyor. Önümüzdeki sene için görünürlük çok düşük. Verilen tahmin aralıklarına bakıyorum çok geniş bir banda dağlıyor” dedi.

Son olarak Kara, “Benim tahminim enflasyonun önümüzdeki yıl bu seviyelerden aşağı düşmesinin zor olacağı. Yüzde 20’ler civarında bir enflasyon yeni normal olarak kabul etmeliyiz. Eğer merkez bankası faiz indirimine devam edecekse yüzde 20-25’lerin üzerine çıkabilecek bir enflasyondan bahsedebiliriz ama belirsizlik çok yüksek” diye ekledi.