Advertisement

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) rezervleri geçen hafta gerileme kaydetti.

TCMB verilerine göre, 3 Haziran haftasında brüt rezerv 102,7 milyar dolar oldu. Bir önceki hafta brüt rezervler 102,9 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Net rezervlerde ise daha yüksek bir gerileme kaydedildi. Buna göre TCMB'nin net rezervleri geçen hafta 12,2 milyar dolardan 10,5 milyar dolara geriledi.

Swap hariç net rezervler ise 3 Haziran haftasında eksi 52,8 milyar dolar oldu. Bir önceki hafta swap hariç net rezervler eksi 52,4 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Rezervlere etkisi açısından da dikkate alınan kur korumalı mevduatların toplam büyüklüğü 3 Haziran haftasında 931 milyar TL oldu. Bir önceki hafta bu hesaplarda 904,1 milyar TL birikmişti.

Döviz mevduatları arttı

3 Haziran haftasında döviz mevduatlarında da artış izlendi.

TCMB verilerine göre döviz mevduatları parite etkisinden arındırılarak bakıldığında 673 milyon dolar arttı. Aynı veri setine göre gerçek kişilerin döviz mevduatları 316 milyon dolar, tüzel kişilerin ise 356 milyon dolar yükseldi.

Yabancıların haftalık menkul kıymet istatistiklerinde ise 6 haftanın ardından hisseye giriş yapıldığı görüldü. 3 Haziran haftasında yabancıların net hisse alımı 129 milyon dolar oldu. Tahvil tarafında ise yabancılar aynı hafta 2 milyon dolarlık net satış yaptı.