Advertisement

Türkiye'de bankaların sendikasyonlara ilişkin anlaşma haberleri devam ediyor.

Son olarak TEB sendikasyon kredisi sağladığını duyurdu.

Bankadan Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamada, 27 Ekim'de uluslararası bankalardan 367 gün vadeli 230,5 milyon euro ve 113 milyon dolar olmak üzere iki dilimden oluşan sendikasyon kredisi sağlandığı duyuruldu.

Açıklamada dış ticaretin finansmanında kullanılacak olan kredinin en yüksek tutarla katılan bankalara ait bölümünün toplam maliyetinin Euro dilim için Euribor+ %1,75 ve ABD Doları dilim için Libor+%2,15 olarak gerçekleştiği belirtildi.

Daha önce Akbank ve Yapı Kredi'de sendikasyon kredisi sağladıklarını duyurmuştu.

Açıklamada konuya ilişkin görüşleri yer alan TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, sağlanan bu krediyle reel sektörün dış ticaret finansmanına destek vererek her zaman olduğu gibi ülke ekonomisinin gelişimine katkı sağlamayı hedeflediklerini vurguladı.

Sağlanan kredinin sürdürülebilirlik performansı kriterleri çerçevesinde yenilenmesinden gurur duyduklarını kaydeden Leblebici, "Uluslararası piyasalar Türkiye'deki güçlü bankacılık sistemine ve TEB'e olan güvenini bir kez daha göstermiş oldu. Bu aynı zamanda bankanın yurt dışı finansman piyasalarındaki sürdürülebilir fonlama yaratma gücünü de gösteriyor." ifadelerini kullandı.