Advertisement

BLOOMBERG HT ARAŞTIRMA

Temmuz ayında yıllık enflasyonun yüzde 79,60 ile 24 yılın zirvesine çıkmasının ardından dikkatler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın enflasyon tahminine çevrildi.

TCMB yılın üçüncü enflasyon raporunda yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 42,8'den yüzde 60,4'e yükseltmişti. Bloomberg HT Araştırma Birimi'nin son anketinde ise yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 70,75'e çıktı.

Peki bu tahminler ne kadar gerçekçi? Enflasyonda yıl sonuna uzanan süreçte farklı patikalar hangi senaryolara yol açacak?

Bloomberg HT Araştırma Birimi 2022 yıl sonuna dair üç varsayım senaryosu oluşturdu.

Yıl sonuna kadar açıklanacak olan aylık enflasyon verilerinde enflasyonun yüzde 1, yüzde 3 ve yüzde 5 gelmesi üzerine enflasyonun olası seyri hesaplanmaya çalışıldı. Ayrıca geçen son 5 yılın Ağustos-Aralık döneminde ortalama aylık enflasyon yüzde 4,37 seviyesinde oluştuğunuda belirtmekte fayda var. Fakat burada 2021 yılının Aralık ayında yüzde 13’ün üzerinde gelen aylık enflasyon ortalamaları oldukça yukarı çekti.

  • Gelecek 5 ay boyunca enflasyon her ay aylık olarak yüzde 1 gerçekleşirse yıl sonunda enflasyon yüzde 53,15 seviyesinde gerçekleşecek.
  • Gelecek 5 ay boyunca enflasyon her ay aylık olarak yüzde 3 gerçekleşirse yıl sonunda enflasyon yüzde 68,93 seviyesinde gerçekleşecek.
  • Gelecek 5 ay boyunca enflasyon her ay aylık olarak yüzde 5 gerçekleşirse yıl sonunda enflasyon yüzde 85,98 seviyesinde gerçekleşecek.