Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Sermaye piyasalarında faaliyet gösteren ve son olarak yatırım bankası kurarak finans alanında büyümesini sürdüren Tera Grubu, Tera Yatırım aracılığı ile Londra’da “Türkiye Yatırım Konferansı” düzenledi.

Konferansa Borsa İstanbul’da işlem gören 13 şirketin temsilcileri ve 50 yabancı kurumsal yatırımcı katıldı. Toplantıya katılan yatırımcıların arasında dünyanın önde gelen yatırım fonları da yer alırken, bu fonların toplamda yönettiği varlık büyüklüğünün 25 trilyon doları aştığı belirtildi.

Yabancı yatırımcının ilgisinin artarak devam etmesini beklediklerini söyleyen Tera Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Emre Tezmen, "Artık yabancı yatırımcılar bizi arıyor, Türk şirketleri hakkında bilgi isteyip görüşme talep ediyorlar, "bu yıl 3-4 milyar dolar giriş olabilir" dedi.

Yabancı yatırımcılarından gelen istek üzerine benzer bir organizasyonu yakın gelecekte Türkiye’de yapmayı gündemlerine aldıklarını belirten Tezmen, "Yabancı yatırımcı Türkiye’nin geçmişte atlattığı finansal ya da finans dışı zorlu süreçlerde nasıl performans gösterdiğini, nasıl dinamik bir yapıya sahip olduğunu, yeni gelişmelere ne kadar çabuk adapte olabildiğini biliyor. Önümüzdeki süreçten oldukça ümitliyiz" ifadelerini kullandı

Tera Yatırım Genel Müdürü Emir Münir Sarpyener de , yabancı yatırımcının Türkiye'de daha çok bankacılık, teknoloji, perakende gibi sektörlerle ilgilendiklerini kaydetti.