Advertisement

HANDE BERKTAN

Dünyanın en büyük elektrikli otomotiv üreticisi Tesla'nın küresel operasyonlarının ve kârlılığının anahtarı konumunda olan Tesla Giga Şanghay, tedarik sorunları nedeniyle üretimini durdurduğunu duyurdu.

Kovid-19 salgınında uygulanan kısıtlamalar nedeniyle kentte tedarik sorunları yaşayan Tesla, Şanghay'daki tesisinde üretimi durdurma kararı aldı. Amerikan otomotiv devi 19 Nisan tarihinde kısmi olarak üretime geri dönmüştü.

Tesla Giga Şanghay’da sınırlı sayıda çalışanla tek vardiyayla 11 günde 10.757 araç üretimi gerçekleşti.

Çin'deki Tesla için Nisan ayı zorlu bir ay oldu. Büyük şehirleri vuran bir başka Kovid-19 dalgası, endüstriyel bölgelerdeki tüm üretim tesislerinin kapanmasına neden olmuştu. Tesla fabrikasının bulunduğu Şanghay da en sıkı tedbirleri alan şehirlerden biri haline gelmişti.

Hafif bir gevşemeden sonra, Şangay hükümeti üretimin yeniden başlamasına izin verdi, ancak beyaz listedeki işletmeler kapalı devre bir sistemde çalışmaya başlamak zorunda kaldı. 19 Nisan'dan itibaren, çalışanların yarısından azı günün 24 saati kaldıkları Giga Şanghay'a döndü.

Tesla Giga Şanghay, Çin Binek Araçlar Birliği'ne (CPCA) göre 11 gün içinde 10.757 Model Y ve Model 3 otomobil üretti. Bu da günde yaklaşık 977 araca tekabül ediyor. Fabrikanın her zamanki 3 yerine tek vardiya çalıştığı düşünüldüğünde, bu Çinli ekibin ne kadar sıkı çalıştığını yansıtan oldukça yüksek bir sonuç.

Ancak tedarik sıkıntısı nedeniyle yeniden üretimin durduğu fabrikada, üretime yeniden ne zaman geçileceği belirsizliğini koruyor.

Tesla CEO’su Elon Musk, sosyal medya platformu Twitter’dan “Tesla Çin ekibimiz harika” paylaşımını yaptı.