Advertisement

Trump yönetimi Çin ile ticarette olumlu bir gelişme gösterdiği zaman hisse senetleri ani yükselmeler gözleniyor. İki ülke arasındaki ticaret savaşında ilerleme göstermeden sadece ilerleme olduğunu bahsetmek bile piyasayı harekete geçiriyor.

Dow Jones Endüstri Ortalaması Endeksi, cuma günü Beyaz Saray ekonomi danışmanı Larry Kudlow iki ülkenin ticaret anlaşmasında uzlaşma konusunda gittikçe "yakınlaştığını" söylemesinden sonra 150 puandan fazla yükselerek tüm zamanların
en yüksek seviyesine çıktı.

Borsa, neredeyse her ABD-Çin ticaret geriliminde iki yıldır hareket gösteriyor. Özellikle Kudlow, Çin ticaretinde bu yıl birçok kez ilerlemenin cesaret verici olduğunun sinyalini verdi ve yatırımcıları yalnızca iki taraf içinde iyimser olmaya teşvik etti. Fakat,Ticaret görüşmelerinde şu ana kadar somut hiçbir şey olmadı.

- 28 Şubat'ta Kudlow, ticaret görüşmelerinde "fantastik" bir ilerleme kaydedildiğini iddia etti.

- 3 Nisan'da Kudlow, ABD’yi de ekleyerek “iyi bir yol yakalamanın” yapıldığını ve Çin’in müzakerelerin devam etmesiyle anlaşmaya “yaklaşacağını” söyledi.

- 4 Ekim'de Kudlow, Çin ticaret müzakerelerinin son turunda bazı "olumlu sürprizler"olabileceğini söyledi.

- 11 Ekim’de Trump, ABD’nin Çin ile önemli bir aşamaya geldiğini söyledi.

- 17 Ekim'de Kudlow, ticaret anlaşmasını bitirmek için “çok fazla ivme” olduğunu söyledi.

- 18 Ekim'de Trump, ABD-Çin ticaret anlaşmasının Kasım ayı ortasına kadar imzalanmasını umduğunu söyledi.

- 21 Ekim'de Trump, ABD-Çin ticaret anlaşmasının “çok iyi” olduğunu söyledi.

- 8 Kasım'da Trump, ABD ile Çin'in anlaşmaya yakın olduklarını söyledi.

- 14 Kasım'da Kudlow, iki ülkenin bir ticari anlaşmaya varmaya “yaklaşmakta” olduklarını söyledi.

İki taraf son zamanlarda ticaret savaşında bazı ilerlemeler kaydetti. Ekim ayının başlarında Trump, iki ülkenin tarife artışında bir duraklama ve Çin'den daha fazla tarım alımını içeren bir “birinci aşama” ticaret anlaşması yapmayı kabul ettiğini belirtti. Ancak Çin, Trump'ın onaylamadığını söylediği ve anlaşmanın bir parçası olarak mevcut vergilerin kaldırılması konusunda ısrar ediyor.

 

 

CNBC