Advertisement
HABERLER ABONE OL

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe kurun sanayiciyi destekleyen bir seviyede olması gerektiğini söyledi.

Bloomberg HT yayınına katılan Gültepe ihracat performansı ve ihracat ilgili düzenlemeler üzerinden finansmana erişim konusunda da değerlendirmelerde bulundu.

Gültepe'nin açıklamalarında öne çıkan ifadeler şunlar oldu:

Son 18 ayda iki ay hariç rekorlar kırılan bir ihracat serisi var. İhracat tarafında çift rakamlı artışları açıkladık. Artış hızında bir yavaşlama var. Bunda dünyadaki büyüme görünümünün de etkisi söz konusu.

Almanya Türkiye'nin en büyük ihracat pazarlarının başında geliyor. Dolayısıyla Avrupa'nın görünümü Türkiye ihracatı üzerinde etkili oluyor.

Girdi maliyetlerinin yüzde 50'sinin dolar satışlarının yüzde 50-60'ının euro olduğu yerde paritedeki makas bizi etkiliyor. Bizim ihracatımızda paritenin etkisi 12 milyar dolara yakın. Bu durum bizim rekabetçiliğimizi düşürüyor.

İhtiyaçların ötelenmesiyle satışlarda düşüş yaşanıyor.

"Kurun enflasyon oranında artması lazım"

Türkiye son 2-3 yılda üretim ve ihracat alanında iyi bir mesafe kaydetti. Rekabetçiliğimizi koruyabilmemiz için girdi maliyetlerini kontrol altına almak gerekiyor.

Enflasyon dikkate alındığında kurun bu seviyelerde olmaması gerekiyor. Kurun enflasyon oranında artması gerekiyor. Kurun üreticilere destek çıkması gerekiyor.

Aylık enflasyon yüzde 2 ise kurun da o seviyede artması gerekiyor. Hazırgiyim sektöründen biri olarak şunu söyleyeyim, Türkiye'de birçok yatırım yapıldı. Çarkların dönmesi lazım, dünyaya satış yapmamız gerekiyor.

"TCMB Eximbank'a acilen fonlama sağlamalı"

İhracatı ilgilendiren düzenlemeler istişari olarak yapılmalı, 'ben yaptım oldu' şeklinde yapılmamalı. Düzenlemelerde her ihracatçıyı aynı kefeye koymamak gerekiyor. Önemli olan burada sanayiciyi dinleyerek kredi imkanlarını artırmak. Psikolojik olarak finansmanın önünü açmalıyız.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Eximbank'a acilen fonlama sağlamalı.