Advertisement

Toyota Türkiye CEO'su Ali Haydar Bozkurt Bloomberg HT'deki İş Dünyası programında otomotiv sektöründeki son durumu değerlendirdi. Bozkurt bu dönemde otomotivde stokların yeterli olmadığını, araç bulunursa bu ay satışlarda rekor kırılabileceğini kaydetti.

Son donemde ciddi bir otomobil talebi olduğunu, sıfır otomobil almak isteyenlerin sayısının arttığını belirten Bozkurt stokların az olduğunu belirterek "bu yoğun talebin sebebi ertelenmiş talep. Şu an elimizde otomobil olsa Haziran ayında ciddi anlamda yüksek satış yapabilir hatta rekor satışlara ulaşabilirdik" dedi.

Yıl sonu pazar tahmininin birkaç faktöre bağlı olduğunu kaydeden Bozkurt "tüm markalarda üretim başladı ama tam kapasiteye ulaşılmadı. Virüste ikinci dalga olup olmayacağına da bağlı olarak senaryomuz, araç tedarik edilebilirse 480 bin adet de olabilir, 550 600 bin bandı da zorlanabilir." şeklinde konuştu.

Bozkurt araç bulunsa bu yıl pazarın 700 bine de çıkabileceğini, ciddi talep olduğunu ve stokların yetmediğini ifade etti. Bu yıl 3. kez satışların 600 binin altında kalacağını, bunun da sektördeki en büyük sıkıntı olduğunu belirtti.

Otomobil fiyatlarının kura bağlı olduğunu belirten Bozkurt "Stoklarda araç olmadığı için kurlar bugünkü pozisyonunu korursa fiyatlar bu seviyelerde kalır ama kurlar yükselirse otomobil fiyatları da mecburen yükselir." dedi.

"İLK YARI KAYIP YIL OLDU"

Toyota'nın ilk 5 aylık performansını değerlendiren BOzkurt pandeminin tüm planlarını değiştirdiğini, ilk yarının kayıp bir yıl olduğunu söyledi. Bozkurt "geldiğimiz noktada 50 bin olan satış hedefimizi 40 binlere revize ettik, yılın ilk yarısı kayıp bir yıl oldu. İkinci yarıda bunu ne kadar telafi edeceğiz bilmiyoruz, bu yıl karlılık ya da satış 2-3. plana atıldı, öncelik çalışanların sağlığına ayrıldı, ama daha 6 ay var herşey olabilir..." dedi.

İçinde bulunduğumuz şartlarda ÖTV indiriminin gündeme gelmeyebileceğini kaydeden Bozkurt "çünkü talep var stok yok. Devlet de düşük kredi faizleriyle otomobili zaten ulaşılır hale getiriyor. " diye konuştu.