Advertisement

ABD Başkanı Donald Trump'ın tekrar seçilmeye yönelik seçim kampanyası, adayın, kampanya yöneticisinin ve parti sözcüsünün Kovid-19'a yakalanması ile birlikte oldukça güç durumda. Trump'ın parası az, Demokrat aday Joe Biden anketlerde arayı açıyor ve Başkan'ın tekrar tırmanışa geçmesi için en büyük umudu olan ve 2016'daki seçimleri kazanmasında büyük rol oynayan yoğun seçim mitingleri, seçime bir ay kala belirsiz bir süreliğine askıya alınmış durumda.

Trump halen haber gündeminin en üst sırasında yer alıyor, ancak bu kez olumsuz sebeplerden dolayı. Başkan, ikinci dönem için seçmenlerin önüne çıkmadan önce, hastanede virüsü başkanlık hikayesinden silme mücadelesi veriyor.

Ancak koronavirüs Trump'a ilişkin sohbetlerde baskın konu durumunda. Trump'ın testinin pozitif çıkması onun Cuma günü Walter Reed Ulusal Askeri Tıp Merkezi'ne gitmesine neden oldu ve virüs Beyaz Saray içinde, öyle görünüyor ki Trump'ın kendisinin de aylardır gösterdiği aynı kayıtsızlıktan dolayı, yayılmaya devam ediyor.

Trump'ın bu ay düzenlenecek olan son iki başkanlık tartışmasına katılıp katılamayacağı henüz belli değil, ancak seçmenler ilk canlı yayın tartışmasında Trump'ın performansını beğenmediler. Trump bu etkinlik sırasında Biden'ın sık sık sözünü kesti ve eski başkan yardımcısı sonunda dayanamayarak, nezaket kurallarının dışına çıktı ve "kapa çeneni" dedi.

Trump Büyük Amerika siyasi hareketi destekçisi bir komiteye başkanlık eden Cumhuriyetçi stratejist Ed Rollins, "Bir sizi siyasi felaket, Başkan'ın anketlerde ve fon sağlamada geride kaldığı bir kampanyanın son haftalarında açık bir şekilde büyük bir endişeye yol açıyor" dedi.

Rollins, kampanya liderlerinin virüs nedeniyle kenara çekilmelerini işaret ederek, "Bu kimseler karar verici konumundalar ve normal olarak seçim yaklaştıkça bu insanlar üzerindeki iş yükü çok artacak" şeklinde görüş bildirdi.

Kovid-19'a yakalananlar arasında Trump'ım tekrar seçilmesinde en önemli rolü oynayacak kimseler bulunuyor: Trump'ın kampanya yöneticisi Bill Stepien; Cumhuriyetçi Parti Sözcüsü Ronna McDaniel, Başkan'ın en güvendiği çalışma arkadaşlarından Hope Hicks; eşi Melania; münazara koçu, eski New Jersey Valisi Chris Christie ve Yüksek Mahkeme adayı Amy Coney Barrett'ın 3 Kasım'daki seçim öncesi onaylanmasına yardımcı olacak birkaç senatör.

Senatör Ted Cruz'ın 2016 başkanlık seçim kampanyasında görev alan Cumhuriyetçi stratejist Chris Wilson, virüse yakalananları işaret ederek, "Bariz bir şekilde, yardımcı olmuyor," dedi ve "Tümünün ılımlı ya da orta semptomlar gösterdiğini varsaysak bile, halen olumsuz etkisi olur ve kampanyayı yeni olaylara karşı daha az hazır cevap ve daha az tepkili yapar. Ve 2020 yılındayız, olaylar olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Operasyon MAGA

Trump, yeniden seçilme çabalarını tekrar canlandırmak için, Başkan Yardımcısı Mike Pence, Trump'ın aile üyeleri ve diğer bazıları gibi vekiller tarafından yürütülecek bir dizi yoğun kampanya içeren bir etkinlik olan "Operasyon MAGA"yı duyurdu.

Bu vekillerden bazıları Washington Pazar şovlarına katıldı ve doktorların Trump'ın Pazartesi günü hastaneden çıkabileceği olasılığını dile getirmeleri ile birlikte Başkan'ın sağlığı ile ilgili olumlu bir tablo çizdi. Beyaz Saray'a göre, sağlık ekibinin onayıyla, Trump Walter Reed hastanesinin dışına çıkarak makam otomobiliyle kısa bir tur attı ve destekçilerini selamladı.

Kıdemli kampanya danışmanı Jason Miller, "Seçimin kazanılmasından kilit rol oynayan eyaletlerdeki pozisyonlanmamız konusunda çok iyi hissediyoruz," dedi ve "Kuzey Carolina ve Georgia'da, farkı açtığımızı görüyoruz" şeklinde görüş bildirdi.

Tarafsız anketler, aralarında Kuzey Carolina ve Georgia'nın bulunduğu Trump'ın 2016'da kazandığı bazı eyaletlerde başa baş bir yarış olduğunu gösteriyor. RealClearPolitics tarafından alınan ortalamalara göre, eski başkan yardımcısı Biden az farkla önde gidiyor.

Öte yandan, Trump'ın aşırı derecede ihtiyaç duyduğu büyük bağışçıların bazıları, virüse Ocak ayında küresel bir tehdit olarak ortaya çıkması ile birlikte daha ciddi yaklaşarak tüm bu olanları önleyebileceği iddiası ile Trump'a yönelik öfkelerini ve hayalkırıklıklarını dile getiriyorlar. Trump'a en az 100,000 dolar bağışlayan Dan Eberhart, Başkan'ın, çalışma arkadaşı Hicks'in Kovid-19'a yakalandığını bilmesine rağmen Perşembe günü fon toplamak için etkinliğe katılmasını "tedbirsizlik" olarak niteledi.

Tüm bu gelişmeler, herkes tarafından yakından izlenen canlı yayın tartışma programı performansının hemen ardından gerçekleşti. Salı günkü tartışma programı ile Cuma günü Başkan'ın Kovid-19'a yakalanması arasındaki dönemde düzenlenen bir anketin Pazar günü açıklanan sonuçları, Biden lehine farkın, tartışma öncesi seviyesi olan 8 puandan 14 puana sıçradığını gösterdi. Biden'ın ayrıca Ağustos ve Eylül'deki aylık fon toplama kayıtları da Trump'a radyo ve televizyon yayınlarında baskın gelmeye yetecek denli para sağladığını gösterdi.

Biden'ın kampanyası ise saygılı bir çizgide devam ediyor. Biden, siyasi rakibi ve First Lady'ye bu olumsuzluklardan kurtulmaları için dua ettiği ve iyi dileklerini gönderdiğini kaydetti. Ancak Biden, Trump'ın testinin pozitif çıktığını duyurduğu gün Michigan'a hareket etti ve seçim kampanyasını durdurmadı.