Advertisement

Bloomberg tarafından görülen belgelere göre, İngiltere Başbakanı Liz Truss ülkesindeki işletmelerin enerji faturalarını düşürmek için 40 milyar sterlinlik (46 milyar dolar) destek paketi için çalışmalarını tamamlamak üzere.

Truss, işletmelerin ödeyeceği garantili bir birim fiyat veya tüm enerji tedarikçilerinin firmalara sunması gereken yüzde veya birim fiyat indirimi olmak üzere iki seçenek üzerinde çalışıyor.

Öte yandan ismi dün açıklanan ve bugün İngiltere'nin yeni başbakanı olarak göreve başlayacak olan Liz Truss, konuya yakın kaynaklara göre, İngiliz hane halklarının yıllık enerji faturalarını bin 971 sterlin (2 bin 300 dolar) veya altında tutmak için 130 milyar sterlin tutarında olabileceği hesaplanan bir fon ayrılmasını planlıyor.

Pazartesi günü yaptığı konuşmasında vaatlerine ilişkin "Vergileri azaltacak ve ekonomimizi büyütecek cesur bir plan sunacağım." diyen Truss, artan enerji faturaları konusunda, sadece faturalarla değil, aynı zamanda uzun vadeli enerji tedarik sorunlarıyla da ilgileneceğini söylemişti.