Advertisement

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), Japonya’da fabrika kuracağını ve en geç 2024 yılına kadar ülkede üretime başlayacaklarını söyledi.

Şirketin CEO’su C.C Wei, TSMC’nin Japonya hükümetinin desteğini almasına rağmen fabrika kurma planının hala yönetim kurulunun onayını beklediğini söyledi. Japoyna hükümeti ülkedeki tedarik zinciri güvenliğini geliştirmek için şirkete mali teşvikler sağlayacağını söylemişti.

Küresel çip tedarik krizi dünyadaki tüm üreticileri etkilerken otomotiv sektöründe darboğazın 210 milyar dolarlık satışı etkilediği belirtiliyor. TSMC’nin kurmak istediği fabrika ise 22-28 nanometre büyüklüğündeki çipleri üretmeyi hedefliyor. Bu teknolojinin biraz eski olduğu fakat otomobil üretimi için hala önem taşıdığı belirtiliyor.

TSMC, Japonya’daki fabrika kurulumunun sermaye harcamalarına dahil edilmeyeceğini ve 100 milyar dolarlık bütçenin içinde bulunmayacağını belirtti.

TSMC, şirketin küresel otomobil çip pazarındaki payının yüzde 15 olduğunu ve tedarik krizini tek başına çözebilmesinin mümkün olmadığını söyledi. Aynı zamanda üçüncü çeyrek rakamlarını da açıklayan şirket üçüncü çeyrek satışlarının yüzde 14 artarak 5,6 milyar dolara ulaştığını da açıkladı.