Advertisement
HABERLER ABONE OL

HANDE BERKTAN

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Tombalak, Türkiye’nin global dijital ekonomi pazarından binde 1 pay alarak dünya liginde 38. sırada olduğunu söyledi. Türkiye global bilgi ve iletişim pazarından ise binde 5 pay almakta.

“Bilgi ve iletişim pazarı 400 milyar TL büyüklüğe ulaştı”

Gündem Teknoloji programına katılan TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Tombalak , bilgi ve iletişim sektörünün gelişimine dair “Türkiye’nin teknolojiyi kullanabilen, üretebilen ve ihraç eden ülke olmasını istiyoruz. Bu pazar, Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek. Pazar büyüklüğü, 2022’de 400 milyar TL’ye ulaştı. TL. cinsinden bir önceki yıla göre yüzde 54 büyüdük ancak dolar bazında baktığımızda aslında küçüldük. Bu veriler ışığında tüm paydaşların bir araya gelerek çalışarak bu sorunu aşabiliriz. Dünya genelinde bilgi ve iletişim toplam pazarından binde 5 pay alabiliyoruz. Almanya’nın altıda biriyiz. Her paydaşla stratejileri geliştirmemiz gerek. Etkin ve yetkin gençlerimizi yetiştirme konusunda ortak hareket etmeliyiz. Kamu, özel sektör ve derneklerle ortak çalışmamız gerek” dedi.

“Teknoloji sektöründe 213 bin olan çalışan sayısını artırmalıyız”

Teknoloji sektöründe toplam 213bin çalışan olduğunu belirten TÜBİSAD Başkanı “Almanya’da teknoloji sektöründe 1.2 milyon kişi çalışmakta ve hedefleri 2.4 milyon kişiye çıkarmak. Türkiye’de yazılım eğitimi veren kurumların sayısı artırılmalı. Teknoloji eğitimi veren kurumları ayrıştıracağız. Romanya, Ukrayna ve Polonya’nın gerisine düştük dolayısıyla bu süreci değiştirmeliyiz. Teknokentler yüzde 90 yazılım ağırlıklı ve geleceğimizi şekillendirdiğimiz yerler buraları olmalı. Türkiye ihracatçıları içerisinde ilk 1000 ihracat şampiyonu arasında bilişim sektöründen 1 firma yok. Dolayısı ile ilk binde en az 5 şirket olmalı. Üretimle bu ligde olmalıyız. Yazılım ihracatında iyiyiz ancak gelirleri daha da artırmalıyız. Donanım tarafından ziyade hızlı büyüyen bulut teknolojilerine odaklanmamız gerek.” açıklamasını yaptı.

TÜBİSAD “KOBİ’lerin ölçek ve dijitalleşme noktasında sorunları var”

Küçük ve orta boy işletmelerin yatırım fonlarına erişemediklerini değinen TÜBİSAD Başkanı Mehmet Ali Tombalak bu sorunun arkasında ölçek problemi olduğuna işaret ediyor. TÜBİSAD Başkanı “KOBİ’ler dijitalleşme noktasında geride kalıyor. Dijital ekonomide dünya pazarından binde 1 pay alıyoruz ve ülkeler arasında 38. sıradayız. Sektörde ölçek sorunu var. Şirketlerin birleşme ile büyümesi gerek. Sektörde konsolidasyon şart. Yatırım fonları tek şirkete yatırım yapmıyor. 5 şirkete yatırım yapıp sonrasında onları birleştiriyor. KOBİ’ler ölçeklenemediğinden dolayı yatırım fonlarına erişemiyor. Bizim büyümemiz diğer sektörleri de büyütecek bunu sağlayabilirsek başardık diyebiliriz. Şirketlerin dijital dönüşüm yol haritasında kamu tarafında katkı sağlayacağız ve farklı yapılması gerekenleri masaya koyacağız. Dernek olarak şirketlerin dijital dönüşümlerine katkı vereceğiz” dedi.

Vize sorununa da değinen Mehmet Ali Tombalak, bu kapsamda firmaların farklı yollar bulduklarını söylüyor. Tombalak “Vize sorununun çözümü noktasında şirketler alternatif yollar geliştiriyor. Örneğin şirketler Romanya’da temsilcilik açıp ilerliyor. Romanya’da faaliyet gösterdiğiniz zaman tüm Avrupa’da çalışma imtiyazına sahipsiniz. Yeni dönemde vize sorununun aşılacağını düşünüyorum. Romanya’dan Afrika’ya direkt uçuş dahi yok, Türkiye üzerinden ise uçuşlar var. Dolayısı ile şirketlerin ülkemizde kalmasını sağlayacak şartlar sağlanmalı.” değerlendirmesini yaptı.