Advertisement

SERDAR PAZI/BLOOMBERG HT PARA PİYASALARI MÜDÜRÜ

Bugün düzenlenen 9 yıl vadeli TÜFE endeksli tahvil ihalesine gelen yoğun talep ile beraber mevcut olarak işlem gören diğer TÜFE endeksli tahvillerin de eksi reel faizle işlem görmeye başladıklarını görüyoruz.

Özellikle bankaların volatilitenin arttığı ve sabit faizli tahvil faizlerinin yükseliş kaydettiği dönemlerde değişken kupon faizli tahvillere yönelimi artıyor.

Kur geçişkenliğinin Aralık-Ocak ayı itibariyle enflasyon üzerindeki etkileri ile beraber bu tahvillerin daha cazip bir nakit akımı sunacağı öngörüsü etkili oluyor.

Normal koşullar altında kupon faizi açıklanan enflasyon üzerine belirli bir risk primi ile gerçekleşen tahvillere gelen yoğun talep nedeniyle fiili olarak eksi reel faiz seviyelerine gelmiş durumda.

Özellikle getiri eğrisinin uzun tarafında piyasa katılımcılarıı anketinde de yansıdığı üzere enflasyon beklentilerinde yaşanan yükseliş bu noktada önemli.

Özetlemek gerekirse piyasa yükselen enflasyon ile beraber eksi reel faize karşın sabit getirili tahvile kıyasla daha iyi bir getiri elde etmeyi bekliyor, ABD örneğinde de olduğu gibi enflasyona karşı koruma sağlayan (TIPS) tahvillerin enflasyon altında bir getiriye işaret eden mevcut düzeyi sağladığı aktif koruma nedeniyle tercih nedeni olabiliyor.