Advertisement

Türk Lirası dolar karşısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın faiz açıklamalarının ardından tüm zamanların en düşük seviyesini gördü.

Dolar/TL kuru Erdoğan'ın açıklamaları sonrasında sığ piyasada 8,80 seviyesinin üzerini test etti. Kur daha sonra Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan gelen açıklamalar sonrasında 8,60 seviyesine kadar geri çekildi.

Euro/TL kurunda ise açıklamaların ardından 10,75 seviyesinin üstü test edildi. Dolar ve euro kurundaki fiyatlamaların ardından sepet kur tarafında ise 9,76 ile rekor seviye kaydedildi.

TCMB'den yatırımcılara: Erken gevşeme beklentisi kalkmalı

Toplantıda TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, para politikasında erken gevşemeye yönelik oluşan beklentinin ortadan kalkması gerektiğine vurgu yaptı.

Sunumda, daha önce açıklanan enflasyon raporunda belirtilen yüzde 12,2'lik tahmin korunurken, dezenflasyon sürecinin de 3. çeyreğin sonu itibariyle başlayacağı mesajı verildi. Kavcıoğlu faizlerdeki gevşeme için bu patikanın izleneceğine vurgu yaptı.

İkinci çeyrekte birinci çeyreğe göre iktisadi faaliyetin yavaşladığı ve uzun vadeli trende yakınsadığı belirtilirken dış dengenin, ihracatın ithalatı karşılama oranının yüksek seyretmesi ve altın ithalatının yavaşlaması nedeniyle iyileştiği ifade edildi. Enflasyon artış hızının yavaşlamakta olduğu belirtilirken ana eğilimin tarihi trendlerin üzerinde seyrettiği de vurgulandı.

Commerzbank: Yaz Türkiye’de sıcak geçecek

Commerzbank yayımladığı bir notta kurdaki baskıyla beraber Türkiye’de yazın sıcak geçeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının döviz piyasalarında çok şaşırtıcı bir etki yaratmadığını belirten kurum, TL’nin rekor seviyeye inmesinden sonra şu an bulunduğu seviyelerin korunmasının zor olacağını belirtti.

10.00 olan yıl sonu dolar/TL tahminlerine beklenenden daha hızlı ulaşabileceğini belirten banka, bunun TL için görünümü kötüleştirdiğini söyledi.

Erdoğan faizlerde Temmuz-Ağustos'u işaret etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, faizlerin düşürülmesi konusunda görüşünü yinelerken, “Hatta bugün de Merkez Bankası başkanımızla görüştüm bizim bir defa faizleri düşürmemiz şart. Onun için de yani temmuz-ağustos buraları bulacağız ki faiz düşmeye başlasın.” dedi.

TRT’de salı akşamı soruları yanıtlayan Erdoğan, büyüme rakamlarının bu şekilde devam etmesi durumunda bunun enflasyonun tek haneye inmesini sağlayap sağlamayacağı sorusu üzerine şunları söyledi:

“O bağlantıyı direk olarak bu şekilde kuramayız. Bu konuda ben yine aynı iddianın peşindeyim o da şu; hatta bugün de Merkez Bankası başkanımızla görüştüm bizim bir defa faizleri düşürmemiz şart. Onun için de yani temmuz-ağustos buraları bulacağız ki faiz düşmeye başlasın. Çünkü faiz yükünü biz yatırımların üzerinden kaldırırsak, maliyetlerin üzerinden kaldırırsak ondan sonra maliyet enflasyonunu tetikleyen faiz olduğu için orada da bir rahatlama dönemine inşallah girmiş olacağız çünkü bütün mesele o maliyet enflasyonundan faiz yükünü kaldırmaktır.”