Advertisement

Türkiye, güneş enerjisi konusunda dünyada referans alınan ülkelerden biri olan Almanya'ya kıyasla güneş enerjisi kapasitesinde geride kalsa da güneş enerji kapasitesini artırmaya devam ediyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Türkiye'nin yaklaşık 5 yıl önce güneş enerjisi yatırımlarını hayata geçirmeye başladığını ve bugün itibarıyla güneş enerjisi kapasitesinin 6 bin 500 megavatı geçtiğini bildirdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez kapasitenin tam olarak 6 bin 630 megavata ulaştığını belirtti.

Türkiye Elektrik İletim AŞ'nin verilerine göre 2019 itibariyle güneş enerjisinde kurulu güç 5 bin 999 megavat olarak kaydedilmişti. Aynı dönemde güneşin kurulu kapasite içindeki payı da yüzde 6,6 olarak gerçekleşmişti.

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı'nın verilerine göre 2019 sonu itibariyle Almanya'nın güneşte kurulu kapasitesi 49 bin megavatı aştı. Ülkede güneş enerjisinin kurulu kapasitedeki payı yüzde 8,2 olurken, 2020 itibariyle bu payın yüzde 10'a yükselmesi bekleniyor.