Advertisement
HABERLER ABONE OL

Kuyum sektörünün öncü kuruluşu İstanbul Altın Rafinerisi’nin altın tasarruf sistemi çerçevesinde ekonomiye kazandırdığı KAD-SİS modeli, her geçen gün paydaş sayısını artırmaya devam ediyor.

Dünyanın en büyük akredite rafinerileri arasında yer alan İstanbul Altın Rafinerisi’nin, bir Fintech projesi olarak başlattığı, mevzuatlara uygun altyapısının oturtulması için Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı, BDDK, Darphane gibi devletin çeşitli organları ile kapsamlı çalışmalar yaparak geliştirdiği KAD-SİS, halkın güveninin sağlandığı ‘en güvenilir sistem’ olarak işleyişine devam ediyor.

İstanbul Altın Rafinerisi’nin yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması ile ilgili 2018 yılında hayata geçirdiği KAD-SİS, Kuyumcu Altın Değerleme Sistemi’ne dahil olan ve altın kaydileştirme işlemini gerçekleştiren ilk özel katılım bankası Türkiye Finans Katılım Bankası oldu.

Altın tasarruf modeline uygun olarak, bankalar ve kuyumcular ile iş birliği modeli şeklinde işleyişte olan KAD-SİS’te ilk çalışmalar kamu bankaları ile başladı. 2022 yılının başından itibaren sisteme dahil olan ilk özel bankalar Türkiye İş Bankası , Akbank ve Deniz Bank’ın ardından ilk özel katılım bankası olarak Türkiye Finans da vatandaş, kuyumcu ve banka olmak üzere tüm paydaşların kazanç sağladığı KAD-SİS’e dahil olduğunu duyurdu.