Advertisement

Uber, Perşembe günü yaptığı açıklamada, şirketin yılın üçüncü çeyreğinde faiz, amortisman ve vergi öncesi (Ebitda) kârının 8 milyon dolar seviyesinde gerçekleştiğini duyurdu. Bloomberg tarafından derlenen tahminlerin ortalamasına göre, şirketin söz konusu dönemde 15,4 milyon dolar zarar açıklaması bekleniyordu. Bu açıklama sonrası şirketin hisse senetleri kapanış sonrası işlemlerde yaklaşık yüzde 1 değer kazandı.

Ancak diğer harcamalar muhasebeleştirildiğinde Uber'in kârı ortadan kalkıyor. Şirket Eylül ayı sonunda biten üç aylık dönemde net 2,4 milyar dolar zarar etti. Daha önce Bloomberg'in haberinde de belirtildiği üzere, zarar şirketin Çinli Didi Global Inc.'deki payından kaynaklandı.

Şirket CFO'su, yaptığı açıklamada, "Bunun sadece bir adım olduğunu biliyoruz, ancak toplamda düzeltilmiş Ebitda kârlılığına ulaşabilmek Uber için önemli bir dönüm noktası" dedi.

San Francisco merkezli şirket, dördüncü çeyrek için yapıcı bir tahmin açıkladı. Uber, Aralık sonunda bitecek çeyrekte düzeltilmiş kârın 25 milyon ila 75 milyon dolar olacağı tahmininde bulundu Analistler kârın 98,1 milyon dolar seviyesinde gerçekleşmesini bekliyor.