Advertisement
HABERLER ABONE OL

HANDE BERKTAN

Nijerya merkezli araç çağırma ve teslimat uygulaması sürücülerine araç finansmanı sunan, Moove’un B serisi yatırım turu Uber tarafından yönetildi ve şirket, 100 milyon dolar yatırım aldı. Şirketin değerlemesi, yeni yatırımla birlikte 750 milyon dolar oldu.

Şirketin yatırım turunda devlet yatırım fonu Mubadala, Dubai merkezli The Latest Ventures, AfricInvest, Palm Drive Capital, Triatlum Advisors ve Future Africa yer aldı. 2020 yılında kurulan Moove, yeni yatırımı yurt dışında yeni pazarlara açılmak için kullanacağını açıkladı. Şirketin Afrika kıtasındaki ilk yatırımı olduğu açıklandı

Yeni pazarlara açılmaya hazırlanan Moove için finansman kritik önem taşıyor. Şirket, Nijerya, Güney Afrika, Gana, İngiltere, Hindistan ve BAE dahil olmak üzere altı pazarda 13 şehirde faaliyet gösteriyor. Moove, yeni sermayeyi, gelire dayalı araç finansmanı platformunu 2025 yılı sonuna kadar 16 pazara genişletmek için kullanmayı planladığını açıkladı.

Jide Odunsi ve Ladi Delano tarafından kurulan Moove, araç finansmanı olarak faaliyet gösteriyor. Şirket, işe araçları satın almakla başlıyor ve bu araçlar genellikle yeni veya kullanılmış araçlar oluyor. Dört yaşındaki mobilite fintech'i, satın aldığı araç filolarını platform aracılığıyla sürücülere satıyor. Bir kredi puanlama sistemi aracılığıyla sürücülere finansman sağlayarak sürücülerin araç çağırma, lojistik ve teslimat için yeni araçlar satın almasına olanak tanıyor. Moove müşterilerine sağlanan araçlar, Toyota ve Suzuki gibi geleneksel seçeneklerden Tesla gibi elektrikli araçlara kadar çeşitlilik gösteriyor.