Advertisement
HABERLER ABONE OL

UBS Grup AG, ikinci çeyrekte bir bankanın şimdiye kadarki en büyük üç aylık kârını açıkladı.

29 milyar dolarlık net kâr, UBS’nin Credit Suisse için ödediği 3,8 milyar dolarlık fiyat ile satın alınan bankanın bilançosunun değeri arasındaki muhasebe farkının bir sonucu olarak ortaya çıktı.

Şu anda yaklaşık 5 trilyon dolarlık müşteri varlığına sahip olan UBS, küresel varlık yönetiminin güç merkezi konumunu sağlamlaştırdı.

Zürih merkezli banka, perşembe günü UBS-Credit Suisse’in ilk kez birlikte açıklanan üç aylık vergi öncesi net karının 1,1 milyar dolar olduğunu bildirdi.

Bilançoda, 2026 sonuna kadar 10 milyar dolardan fazla maliyet tasarrufu hedefi belirtildi. UBS, söz konusu çeyrekte 16 milyar dolarlık net yeni para girişi gördü. Credit Suisse’ten çıkışlar 39 milyar İsviçre frangı’na (44,4 milyar dolar) geriledi.

Banka müşteri faaliyetlerinde toparlanma görüyor ve yeni varlık girişlerinin devam etmesini bekliyor.

Öte yandan UBS CEO'su Sergio Ermotti, Perşembe günü Credit Suisse ile devasa birlşeme sonrası artan işe gücünü azaltma planları için ilk kez somut bir rakam ortaya koydu.

Ermotti, maliyetleri düşürmek amacıyla 3 bin kişiyi işten çıkarmayı planladıklarını belirtti.

İsviçreli banka daha önce personel maliyetlerini önümüzdeki birkaç yıl içinde 6 milyar dolar azaltmak istediğini açıklamış bu rakam Ermotti'nin maliyetleri 10 milyar dolardan fazla azaltma sözünün yarısından fazlasını karşılıyor.

UBS Credit Suisse ile birleşmesi sonrası çalışan sayısını 45 bin kişi artırarak 120 bin çalışan sayısına yaklaşmıştı.