Advertisement
HABERLER ABONE OL

Uluslararası Enerji Ajansı'na (UEA) göre, Rusya'nın Avrupa'nın kısıtlamaları başladığında petrolü için yeni pazarlar bulmakta zorlanması ve potansiyel olarak ülkenin ortalama petrol üretiminin önümüzdeki yılda günlük 10 milyon varilin altına inmesi söz konusu.

UEA, Rusya'nın geleneksel müşterilerinin çoğunun Ukrayna'nın işgalinden sonra geri çekilmesinden bu yana günde bir milyon varilden fazlasını Hindistan, Çin ve Türkiye'ye yönlendirdiğini belirtti. Yine de bu ülkelere olan akış son zamanlarda durağanlaştı ve ithalatı daha fazla artıramayacaklarına dair sinyaller de gelmeye başladı.

UEA “Alımlar sabit kalırsa, dünyanın geri kalanının Şubat ayına kadar Rusya'dan yaptığı ithalatı üçe katlayarak günde yaklaşık 3,3 milyon varile çıkarması gerekecek. Bunun mümkün olduğunu düşünmüyoruz. Rusya'nın savaş öncesi seviyelere kıyasla Mart ayı sonuna kadar günde 2 milyon varile yakın üretim kaybedebileceğini düşünüyor ve gelecek yıl günde ortalamasının sadece 9,6 milyon varil olacağını öngörüyoruz” ifadeleri yer aldı.

Bloomberg'in hesaplamalarına göre, Rusya'nın Ocak-Ekim dönemindeki üretimi günde ortalama 10,7 milyon varil oldu.

Avrupa Birliği, Rus ham petrolünün çoğunun ithalatını 5 Aralık'tan ve rafine edilmiş ürünlerin ithalatını 5 Şubat'tan itibaren yasaklayacak.