Advertisement

Ekonomistlerin katıldığı bir anket, Avrupa Merkez Bankası'nın Ukrayna'da savaşın büyüme üzerinde tehdit oluşturmasına rağmen varlık alımlarını yazın sonlandırıp Aralık ayında ilk kez faiz artıracağını gösterdi.

Rusya'nın işgaliyle bölge enflasyonu bankanın yüzde 2'lik hedefinin yaklaşık 4 katına çıkarken bankanın Temmuz ayında varlık alımlarını sonlandırması bekleniyor.

Şu an eksi yüzde 0.5 seviyesinde olan mevduat faizinin Mart'ta sıfıra yükselmesi bekleniyor. Bu, 9 yıl sonra faizlerin ilk kez negatif alandan çıkması anlamına gelecek.

Morgan Stanley ve Goldman Sachs de Aralık ayında faiz artırımı olacağını, sonrasında kademeli artışların devam edeceğini öngörüyor.

Ekonomistlere göre görünüme ilişkin en büyük riskler, Ukrayna-Rusya krizi, enflasyonist baskılar ve tedarik zincirindeki sıkıntılar olarak sıralandı.

Birçok AMB yetkilisi de son dönemde varlık alımlarının yazın sona ereceği ve yıl sonuna kadar faiz artışı olacağına yönelik görüşlerini açıklıyor. AMB'nin gelecek haftaki toplantıda politikasında bir değişiklik yapması beklenmiyor. Başkan Christine Lagarde'ın koronavirüse yakalanması nedeniyle basın toplantısının formatı değişebilir.

Yüzde 7.5 civarında seyreden enflasyonun yılın ortalarına doğru daha fazla ivmeleneceği endişeleri daha agresif sıkılaşma beklentilerini de gündeme getiriyor. ING Ekonomisti Carsten Brzeski Eylül ayında 25 baz puan faiz artışının baz senaryosu olduğunu ancak fiyat baskılarının devamının AMB'nin 50 baz puanlık artışa gitmesine neden olacağını söyledi. Benzer biçimde Deutsche Bank da 50 baz puanlık faiz artışının ihtimal dahilinde olduğunu belirtti.