Advertisement
HABERLER ABONE OL

Vakıfbank yılın ilk çeyreğinde 750 milyon TL net kâr açıkladı. Vakıfbank'ın kârı çeyreklik bazda yüzde 12 artarken, yıllık bazda ise yüze 56 azaldı.

Bankanın özkaynak karlılığı ise ilk çeyrekte yüzde 6,4 oldu.

İlk çeyrekte bankanın verdiği TL krediler çeyreklik yüzde 4 civarında büyürken, yabancı para cinsi krediler ise aynı dönemde %2 büyüdü. Bu kredi büyümesi aynı dönemde özel bankaların kaydettiği kredi büyümesine göre daha zayıf gerçekleşti.

Fonlama tarafında ise TL mevduatlar çeyreklik yüzde 1 büyürken, Döviz mevduatları ise aynı dönemde yüzde 3 daraldı. Böylece, kredi mevduat oranı 2.3 puan artarak yüzde 104 oldu.

Bankanın tahsili gecikmiş alacak oranı 32 baz puan azaldı ve yüzde 3,5 oldu. Çeyreklik bazda yakın izlemedeki kredilerin toplam içerisindeki payı 12 baz puan azaldı ve yüzde 8,2 olarak kaydedildi.

Banka ayrıca, bu çeyrekte ek 400 milyon TL serbest karşılık ayırdı ve toplam serbest karşılık bakiyesini 1,47 milyar TL'ye yükseltti.

Garanti BBVA Yatırım'ın analizinde bankanın ilk çeyrek bilançosunda hızlı marj baskısına rağmen artan karşılık iptal gelirlerinin toplam operasyonel gelirleri desteklediği belirtildi.