Advertisement
HABERLER ABONE OL

Doğuş Otomotiv CEO’su Ali Bilaloğlu Volkswagen’in yatırım için Türkiye yerine Slovakya’yı tercih etmesini Bloomberg HT’ye değerlendirdi.

Bilaloğlu, Volkswagen’in Slovakya’da kapasite artırımı Türkiye yatırımlarını askıya alındığı anlamına gelmeyeceğini belirtti.

Bilaloğlu’nun açıklamasında öne çıkanlar şöyle;

Volkswagen’in Temmuz ayında yaptığı açıklama Türkiye ile ilgili bir açıklama değildi. Pandemiden dolayı dünyadaki otomobil satışlarını orta vadede 2018-2019 seviyesine gelmeyeceğini görerek, tüm dünyada kapasiteyi arttıracak yeni yatırımları durdurduk kararı verdi.

Volkswagen yanlış hatırlamıyorsam 80 milyon öz sermaye ile Türkiye’de şirketini kurdu ve şirket hala duruyor. Global anlamda da verdiği karara paralel şekilde Slovakya’daki fabrikadaki bazı ürünler için yeni yatırımlar yapacaklarını açıkladılar. Bu ürünlerin Türkiye’deki ürünlere mevzu olup olmayacağı konusunda bilgi sahibi değilim. İlk başta bir ürün ile başlanır ama sürekli değişiklik arz eder. Benim inandığım konu; Türkiye halen otomotiv üretimi konusundaki avantajlarını korumakta hatta pandemiden dolayı bir iki puan avantajını da arttırmış durumda. Bu süreç tedarik zincirlerinin ana merkeze yakın olmasının avantaj olduğunu gösterdi.